Fot. Liqui-Moly
Prawidłowy rozdział nadmuchu powietrza w trakcie dokonywanych zabiegów dezynfekcyjnych
Klimatyzacja samochodowa wymaga corocznych przeglądów i napraw. Ich integralną częścią musi być wymiana filtra kabinowego i odgrzybienie parownika.
Parownik nie tylko schładza, lecz również osusza powietrze, gdyż zawarta w powietrzu para wodna skrapla się na jego zimnej powierzchni. W efekcie zawilgocone części urządzenia klimatyzacyjnego stają się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi różnych rodzajów bakterii i grzybów. Ich obecność sygnalizuje nieprzyjemny zapach stęchlizny, rozchodzący się już w pierwszych sekundach po włączeniu klimatyzacji. Zagrzybiony parownik może być powodem infekcji górnych dróg oddechowych, astmy, bakteryjnego zapalania płuc, a nawet nowotworów.
Spośród wielu metod odgrzybiania najskuteczniejsze jest pokrycie powierzchni parownika specjalnym środkiem chemicznym. Inne sposoby, takie jak ultradźwięki czy ozonowanie, nie usuwają silnych zanieczyszczeń, więc mogą być polecane jedynie jako zabiegi uzupełniające.
Niemiecka firma Liqui-Moly produkuje profesjonalny płyn dezynfekujący o nazwie Klima-Anlagen-Reiniger, dostarczany w opakowaniach aerozolowych 250 ml do indywidualnego użytku lub 1- i 5-litrowych, przeznaczonych dla samochodowych warsztatów i serwisów. Aplikacja środka z większych pojemników wymaga zastosowania dodatkowego urządzenia rozpylającego. Całkowity koszt odgrzybienia klimatyzacji w jednym samochodzie za pomocą takiego zestawu wynosi niecałe 10 zł! Proces odgrzybiania jest w pełni skuteczny, gdy jego realizacja przebiega w następujących etapach:
|
|
Rys. powyżej, od góry: 1- aplikowanie preparatu Klima-Anlagen-Reiniger za pomocą ręcznej pompki; 2- bieżąca dezynfekcja kanałów powietrznych preparatem Klima-Fresch; 3- prawidłowy rozdział nadmuchu powietrza w trakcie dokonywanych zabiegów dezynfekcyjnych |
Pomiędzy przeglądami połączonymi z odgrzybianiem klimatyzacji zaleca się stosowanie produktu Klima-Fresch. Oczyszcza on szybko i higienicznie układ klimatyzacyjny bez demontażu filtra przeciwpyłkowego oraz odświeża całe wnętrze pojazdu, usuwając przykre zapachy, m.in. tytoniu i zwierząt. W celu zaaplikowania tego środka należy: uruchomić silnik, wyłączyć klimatyzację, nastawić temperaturę na minimum, włączyć maksymalny nawiew w obiegu zamkniętym, wstrząsnąć aerozolowym opakowaniem i postawić je w kartonowym pudełku na podłodze kabiny, wcisnąwszy aż do zablokowania spust dyszy. Potem wszystkie drzwi muszą być zamknięte przez około 10 minut.
2012-12-10 14:54
klima
Grebin
Jeżdżę co roku do serwisu klimatyzacji www.PerfectClima.pl w Białymstoku. To jest chyba najlepsze rozwiązanie, bo przynajmniej nie mam żadnych przykrych niespodzianek w postacie grzybów czy pleśni. Wszystko działa jak należy.
1 komentarzy dodaj komentarz