Aby wesprzeć dealerów samochodowych i warsztaty w opanowaniu zagadnień transformacji, Automechanika w ścisłej współpracy z Niemiecką Federacją Rzemiosła i Napraw Samochodowych (ZDK) oraz Warsztatem Przyszłości 4.0 Instytutu Przemysłu Motoryzacyjnego (IfA) planuje specjalny pokaz „Warsztat przyszłości”.
Na łącznej powierzchni 1000 metrów kwadratowych w hali 9., w wielkim laboratorium innowacji, odwiedzający targi będą mogli na żywo przekonać się, jak w niedalekiej przyszłości będą wyglądać wizyty w warsztacie.
– Trzech istotnych, ale neutralnych partnerów połączyło swoje mocne strony i w ten sposób otwiera wyjątkową wystawę przyszłości warsztatów dla odwiedzających targi Automechanika 2024. Nigdzie indziej nie można zobaczyć i doświadczyć tak wielu innowacji technicznych dla rynku części zamiennych do samochodów na tak kompaktowej przestrzeni – podsumowuje profesor Benedikt Maier, zastępca dyrektora IfA i dyrektor zarządzający Future Workshop 4.0.
Centralnym punktem specjalnego pokazu będzie laboratorium innowacji, w którym na 300 metrach kwadratowych odwiedzający targi będą mogli z bliska i na żywo doświadczyć konkretnych zastosowań warsztatowych. Maier wyjaśnia:
– Współpracujemy z różnymi firmami i instytucjami, takimi jak Deutsche Automobil-Treuhand GmbH (DAT) i W. Gessmann GmbH oferujące rozwiązania, które wzajemnie się uzupełniają. W ramach specjalnego pokazu zademonstrujemy to wszystko w praktyce.
Na przykład będzie można zobaczyć, jak pojazd przejeżdża przez skaner, który przeprowadza wspomaganą przez sztuczną inteligencję diagnostykę stanu auta i przekazuje zinterpretowane informacje do kolejnych procesów warsztatowych. Szczególnym punktem laboratorium innowacji będzie demonstracja na żywo, w jaki sposób wózki przemysłowe autonomicznie dostarczają z magazynu części potrzebne do napraw. Akademia Deutsches Kraftfahrzeuggewerbe (TAK) zaprezentuje również pojazd z technologią wodorową i omówi wyzwania związane z naprawą i konserwacją. McLaren Partner Carbon zaprezentuje swój system CBR do nowoczesnych napraw karoserii. A Instytut Techniki Motoryzacyjnej (KTI) przyjrzy się profesjonalnym i ekonomicznym naprawom powypadkowym na przykładzie ukrytych czujników jako komponentów systemów wspomagania kierowcy. W oddzielnej drugiej strefie wystawienniczej 14 firm, takich jak Veact, Xolvis, IAV i Stahlwille, zaprezentuje rozwiązania przyszłości dla sektora warsztatowego w siedmiu tematycznych obszarach: diagnostyka i automatyzacja, elektromobilność, automatyzacja procesów, AI i robotyka, rozszerzona rzeczywistość (XR), warsztat sieciowy, szkolenia i dalsza edukacja, cyfrowy przepływ pracy i zrównoważony rozwój.
Trzecim elementem specjalnego pokazu będzie punkt spotkań branżowych ZDK: przestronna strefa z m.in. studiem internetowym do transmisji na żywo wydarzeń targowych w Internecie. Każdego dnia na targach eksperci ZDK wraz z ekspertami branżowymi będą – na żywo na stoisku i online – udzielać informacji na aktualne tematy, takie jak ocena stanu baterii trakcyjnych, kalibracja systemów wspomagania kierowcy, higiena klimatyzacji czy cyfrowa rejestracja pojazdów.
Szczegółowy program targów wkrótce będzie dostępny online na stronie: automechanika.com/programm
0 komentarzy dodaj komentarz