W kwietniu 1965 roku rozpoczął działalność pierwszy instytut badań podstawowych założony przez firmę Bosch – Instytut badawczy w Berlinie (Forschungsinstitut Berlin, FIB).
W placówce zatrudniono 26 osób, które zajmowały się badaniami w dziedzinie półprzewodnikowych obwodów scalonych. Personel berlińskiego instytutu stanowił zaledwie jeden procent z około 2600 pracowników zatrudnionych w działach badawczo-rozwojowych Boscha. Głównym celem prowadzonych 50 lat temu prac było przygotowanie wyrobów do produkcji seryjnej.
Prace prowadzone przez FIB zainicjowały szereg zmian w firmie Bosch oraz przyczyniły się do rozwoju wielu współczesnych produktów i technologii. Obecnie Bosch jest głównym producentem czujników mikromechanicznych (czujników MEMS), w których wykorzystuje się materiały półprzewodnikowe. Przedsiębiorstwo wyprodukowało już ponad pięć miliardów sztuk czujników MEMS. Są one stosowane w układach wspomagających w samochodach, a także w smartfonach i opaskach fitness rejestrujących aktywność fizyczną użytkownika. Inne czujniki MEMS optymalizują skład mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku.
Obecnie Grupa Bosch zatrudnia około 45 600 pracowników w działach badawczo-rozwojowych (w tym około 1300 osób w centralnym dziale badań). Instytut badawczy w Berlinie dziś już nie istnieje: w latach siedemdziesiątych został włączony do Technicznego Centrum Badań, a w 1980 roku stał się częścią centralnego działu koordynacji badań i rozwoju.
0 komentarzy dodaj komentarz