Czujniki mikromechaniczne stały się integralną częścią samochodów i smartfonów. Elementy MEMS (Micro Electro Mechanical Systems, mikrosystemy elektromechaniczne) stają się coraz inteligentniejsze, mniejsze i bardziej energooszczędne.
Bosch oferuje czujniki wykorzystywane do wielu różnych zastosowań w elektronice samochodowej i użytkowej. Mierzą one np. ciśnienie, przyspieszenie, ruch obrotowy oraz natężenie pola magnetycznego Ziemi i dzięki temu pełnią rolę organów zmysłów w samochodach i smartfonach.
Czujniki dla branży motoryzacyjnej Bosch produkuje od 1995 roku. Przykładowo, głównym elementem elektronicznego układu stabilizacji toru jazdy ESP jest czujnik odchylenia kierunkowego, który rejestruje ruch obrotowy samochodu wokół jego osi pionowej. We współczesnym pojeździe może być zamontowanych nawet 50 czujników MEMS. Dzięki czujnikowi przyspieszenia Bosch Sensortec smartfon lub tablet "wie" kiedy jest trzymany w pozycji pionowej i odpowiednio dopasowuje wyświetlanie obrazu. Maleńkie mikrofony MEMS produkowane przez należącą do Bosch spółkę Akustica rejestrują szumy i mowę. Czujniki Boscha znajdują się już w co drugim smartfonie na świecie.
Firma Bosch od samego początku bierze udział w rozwijaniu technologii MEMS, a od roku 1995 zdążyła wyprodukować już ponad cztery miliardy czujników. W 2013 roku taśmy fabryki procesorów w Reutlingen opuściło około miliard układów MEMS. Oznacza to, że zakład wytwarzał ich trzy miliony dziennie.
0 komentarzy dodaj komentarz