Pojęcie „flexicurity” oznacza model zatrudnienia bazujący na elastyczności i bezpieczeństwie pracowników i pracodawców. Termin powstał w wyniku połączenia słów „flexibility” (elastyczność) i „security” (bezpieczeństwo). Zwolennicy idei flexicurity uważają, że obie te cechy powinny charakteryzować wszystkich uczestników rynku pracy.
Elastyczność pozwala dostosować formy zatrudnienia w firmie do rzeczywistych potrzeb przedsiębiorstwa oraz do możliwości pracowników. W tym przypadku próbuje się znaleźć takie formy pracy (telepraca, ruchomy czas pracy, zadaniowy czas pracy itp.), które będą sprzyjać wzrostowi wydajności i okażą się wygodne dla pracowników. Bezpieczeństwo oznacza natomiast możliwość przejścia z jednego stanowiska na drugie, pewność wynagrodzenia i zatrudnienia oraz dostęp do ułatwiającego przekwalifikowanie się kształcenia ustawicznego.
Współpraca Związku Rzemiosła Polskiego i Izby Rzemieślniczej w Opolu zaowocowała uruchomieniem projektu „Flexicurity – w dążeniu ku adaptacyjności poprzez kształcenie ustawiczne, elastyczność pracy oraz system zabezpieczenia społecznego na poziomie przedsiębiorstw w Polsce”. Głównym celem przedsięwzięcia jest popularyzowanie idei flexicurity wśród pracowników i pracodawców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Inicjatorzy projektu zamierzają przeprowadzić kampanię promocyjną w telewizji, radiu, Internecie i prasie. Odbędzie się również cykl spotkań informacyjnych dla właścicieli małych przedsiębiorstw, którzy są zainteresowani modelem flexicurity. Przedsiębiorcy dzięki specjalnemu testowi będą mogli sprawdzić, czy stosują go już w firmie.
Trzy pierwsze spotkania informacyjne odbędą się w Krakowie (24 października), Nowym Sączu (25 października) i Tarnowie (26 października). Z terminarzem i kolejnymi planami organizatorów projektu zapoznamy się na stronie http://www.flexicurity.pl/.
0 komentarzy dodaj komentarz