strona główna Wydarzenia Zakończono kampanię "Zapnij pasy. Włącz myślenie"
2011-09-12, ostatnia aktualizacja 2011-09-12 19:23

Zakończono kampanię "Zapnij pasy. Włącz myślenie"

Zapnij Pasy. Włącz myślenie.

Zapnij Pasy. Włącz myślenie.

W warszawskim Muzeum Motoryzacji 8 września 2011 roku odbyła się konferencja prasowa, podczas której podsumowano prowadzoną przez całe lato kampanię „Zapnij pasy. Włącz myślenie”. W spotkaniu uczestniczyli  Anna Resler-Maj (psycholog dziecięcy), Paweł Kurpiewski (specjalista ds. bezpieczeństwa dzieci) oraz treser zwierząt Bartosz Buksza. Trójka ekspertów mówiła o używaniu pasów bezpieczeństwa oraz właściwym przewożeniu dzieci i zwierząt domowych w samochodach. 

Z badań przeprowadzonych w sierpniu wynika, że  27% osób częściej zapina pasy jadąc jako pasażer z tyłu pojazdu, a 37% osób deklaruje, że zwraca uwagę innym, by także zapięli pasy – i jest to efekt przeprowadzonej latem akcji. Kampania „Zapnij pasy. Włącz myślenie” wpłynęła też na zachowania młodych kierowców – w tej grupie aż 41% osób więcej zaczęło zapinać pasy. O 7% respondentów więcej poparło zaostrzenie kar za nieużywanie pasów bezpieczeństwa.

Okazuje się, że Polacy nie mają zastrzeżeń co fotelików dla dzieci i używają ich zdecydowanie chętniej niż zapinają pasy bezpieczeństwa. Wynika to nie tylko z troski o dzieci – ważna jest też obawa przed otrzymaniem mandatu. Niestety, często fotelików się nie wykorzystuje, argumentując, że zamierza się pokonać tylko krótką trasę. Takie tłumaczenia oczywiście nie przekonują policjantów – wszystkie dzieci o wzroście poniżej 150 centymetrów muszą być bowiem przewożone w foteliku ochronnym.  

Problemem jest także dobór fotelików. Okazuje się, że aż 70 procent  z nich jest nieprawidłowo montowanych. Poza tym rodzice często nie wiedzą jak prawidłowo dopasować fotelik do wagi i wzrostu dziecka oraz do modelu pojazdu.

Podczas konferencji omawiano też zagadnienia związane z przewożeniem zwierząt. Wielu kierowców uznaje, że umieszczając pupila w klatce albo kojcu robi mu krzywdę – a tymczasem trudno o bardziej mylącą opinię. Eksperci przypomnieli, że zwierzę powinno być przewożone tylko w specjalnym transporterze, ponieważ właśnie w nim jest naprawdę bezpieczne.

Cykl kampanii pod hasłem „Włącz myślenie” organizuje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Pierwszą inicjatywą była akcja „Ostatni wyskok bez pasów”, przeprowadzona przez KRBRD we współpracy z policją we wrześniu i październiku 2005 roku.



Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2