Firma Bosch wyróżniła najlepsze pomysły na wynalazek zgłoszone w ramach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha.
Podczas finału 9. edycji programu edukacyjnego nagrody odebrali autorzy trzech projektów najwyżej ocenionych przez jury. Pierwsze miejsce w konkursie przyznano zespołowi „KECOG” ze Szkoły Podstawowej nr 355 im. Jana Wedla w Warszawie za czujnik wyprzedzania roweru.
Zadaniem uczniów, którzy dostali się do ścisłego finału konkursu, było przygotowanie prototypów zgłoszonych wynalazków. Pod koniec stycznia br. jury składające się z przedstawicieli Politechniki Warszawskiej, studenckich kół naukowych działających przy uczelni, partnerów merytorycznych i przedstawicieli mediów, wyłoniło tegorocznych laureatów warszawskiej edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha.
Czujnik wyprzedzania dla rowerzysty montowany pod siodełkiem ma za zadanie ostrzegać dźwiękowo cyklistę o zbliżającym się do niego pojeździe. Urządzenie ma zasięg 3 metrów i składa się m.in. z mikrokontrolera Arduino, cyfrowego czujnika ultradźwiękowego, kodu sterującego C++ oraz diod ostrzegawczych na lewej manetce kierownicy.
Drugie miejsce zajął Lecak, czyli autonomiczny plecak rowerzysty wyposażony w panel fotowoltaiczny zasilający kierunkowskazy. Plecak ma strzałki LED, uprzedzające innych uczestników ruchu drogowego o zamiarach rowerzysty. Nagrodę za pomysł otrzymał Kacper Kultys ze Szkoły Podstawowej nr 360 w Warszawie. Lecak otrzymał również nagrodę specjalną, przyznaną przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy za najlepszy prototyp wynalazku.
Tzeciea nagroda przypadła sygnalizatorowi MAGKAR, zawierającemu czujnik dymu i szkodliwych substancji. Na bieżąco kontroluje on poziom zanieczyszczeń w kominach. Urządzenie bazuje na module Arduino UNO oraz półprzewodnikowym czujniku dymu MQ-2. Wbudowany moduł komunikacji Bluetooth pozwala na przesłanie danych pomiarowych na dowolne urządzenie z systemem Android.
Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla uczniów w wieku 13–15 lat z Warszawy i Wrocławia oraz okolic, prowadzony przez firmę Bosch. Jego celem jest promowanie uzdolnionej młodzieży oraz popularyzacja przedmiotów ścisłych.
0 komentarzy dodaj komentarz