strona główna Recenzje Elektrotechnika i elektronika w pojazdach samochodowych
2010-11-07, ostatnia aktualizacja 2010-11-07 18:08

Elektrotechnika i elektronika w pojazdach samochodowych

Fot. WKŁ

Fot. WKŁ

Skomplikowane systemy elektryczne i elektroniczne są we współczesnych samochodach lub jednośladach elementami tak samo powszechnymi i nieodzownymi, jak na przykład ogumione koła, elastyczne zawieszenia bądź hydrauliczne hamulce.

Diagnozowanie i naprawy motoryzacyjnych urządzeń elektrycznych i elektronicznych jest w praktyce niemożliwe bez specjalistycznego oprzyrządowania. Z drugiej jednak strony potrzebne są do tego specjalne kwalifikacje warsztatowego personelu. Nie mogą się one ograniczać do prawidłowego podłączania testerów, rutynowego odczytu komunikatów na wyświetlaczach i prostej wymiany wadliwie działających części. Taka metoda postępowania jest bowiem nie tylko nadmiernie kosztowna, lecz często również nieskuteczna.

Zrozumienie istoty występującej usterki i podjęcie prawidłowej decyzji zmierzającej do jej usunięcia muszą się opierać na ogólnej znajomości budowy i działania poszczególnych układów oraz ich funkcjonalnych powiązań z innymi częściami zintegrowanych systemów. Tej wiedzy nie zdobędzie się drogą praktycznych doświadczeń, gdyż dotyczy ona zjawisk niedających się uchwycić żadnym z ludzkich zmysłów. Nie zawierają jej także fabryczne instrukcje napraw, ani komputerowe programy instruktażowe typu „step by step”, ponieważ dotyczą one tylko specyfiki konkretnych rozwiązań konstrukcyjnych. Potrzebne jest więc kompetentne źródło usystematyzowanych wiadomości ogólnych i dzięki temu uniwersalnych.

Taki właśnie podręcznik wydany został przez Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, napisali go Anton Herner i Hans Jürgen Diehl, a z niemieckiego przetłumaczył Andrzej Wendrychowicz. 

Na 577 stronach tej książki znalazły się wyjaśnienia podstawowych pojęć z dziedziny elektryczności, schematy elektrycznych obwodów (od elementarnych po bardzo złożone, charakterystyczne dla współczesnych samochodów), metody wykonywania pomiarów i badań, podstawy cyfrowej techniki transmisji sygnałów i danych, a także obszerne omówienia konkretnych zastosowań elektroniki we współczesnych pojazdach (od układów zapłonowo-wtryskowych aż po nawigację satelitarną i komunikacyjne systemy telematyczne).

Praca ta powinna znaleźć się w podręcznych biblioteczkach wszystkich nowoczesnych warsztatów i serwisów, ponieważ może tam oddawać pożytki dwojakie: jako przystępne i kompletne źródło ogólnej wiedzy technicznej oraz jako praktyczna pomoc w rozwiązywaniu nietypowych problemów.

Elektrotechnika i elektronika w pojazdach samochodowych



Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2