strona główna Aktualności SDCM na kongresie w Katowicach
2017-06-01, ostatnia aktualizacja 2017-06-01 06:00

SDCM na kongresie w Katowicach

W połowie maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się dziewiąta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

W stu sesjach tematycznych wzięło udział ponad 700 prelegentów i ponad 9000 gości. Naczelnymi kryteriami wyboru kongresowych tematów było ich znaczenie dla gospodarki i aktualność, a nawet przewidywanie zjawisk i trendów dopiero nabierających znaczenia. W czasie sesji poświęconej przemysłowi motoryzacyjnemu wystąpili przedstawiciele SDCM.

Podczas spotkania dyskutowano m.in. nad głównymi trendami w europejskiej motoryzacji. Zgromadzeni na spotkaniu prelegenci zgodzili się, że przemysł i branżę motoryzacyjną czeka w najbliższych latach rewolucja, która zmieni obraz motoryzacji znane od ponad stu lat.

Jak wskazał Alfred Franke, prezes SDCM, w ciągu najbliższych 5 lat dominować będzie znaczący wzrost konkurencji i nasili się konsolidacja wśród producentów części motoryzacyjnych. W kolejnym etapie ogromnego znaczenia nabierze przemysł 4.0, cyfryzacja i dostęp do danych, co zasadniczo zmieni m.in. kwestię serwisowania i napraw pojazdów.

Fazą, która przyniesie według prezesa Franke największe zmiany, będzie elektromobilność i pojazdy autonomiczne. Udział producentów części w tym przypadku jest niezwykle istotny. Już dziś firmy takie jak ZF TRW, Bosch, Valeo rozwijają technologie pojazdów elektrycznych i autonomicznych. Wytwórcy części motoryzacyjnych często oferują swoje produkty zarówno na aftermarket (IAM) jak również na pierwsze wyposażenie pojazdów (OEM). Dlatego z jednej strony muszą oni zacieśniać współpracę z producentami samochodów (VM), która z uwagi na zaawansowanie techniczne pojazdów będzie coraz większa, jak również zagwarantować, aby pojazdy wyposażone w ich części mogły być serwisowane na niezależnym rynku motoryzacyjnym.

Alfred Franke przypomniał także, że obecnie wartość rynku części i napraw w Polsce wynosi ponad 31 miliardów złotych, a z uwagi na to, że deska rozdzielcza samochodu stanie się nowym punktem sprzedaży różnych rodzajów produktów oraz usług, wartość tego rynku będzie gwałtownie rosła.

Podczas sesji nie zabrakło rozmów na temat dalszego losu silników spalinowych, elektromobilności oraz rządowych planów związanych z tym segmentem (m.in. z projektem ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych). Jak wskazał Alfred Franke, na rynku będzie obserwowany coraz większy udział samochodów elektrycznych, jednak w najbliższych latach spodziewać się można większego znaczenia pojazdów elektrycznych w komunikacji miejskiej, wynajmach krótkoterminowych i współdzielonych pojazdach, niż w segmencie prywatnych samochodów osobowych.



Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2