Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) oraz Instytut Transportu Samochodowego (ITS) podpisały porozumienie, dzięki któremu producenci i dystrybutorzy części będą mogli certyfikować swoje elementy w polskich laboratoriach.
W Polsce, tak jak w całej Unii Europejskiej obowiązują przepisy oraz regulaminy EKG ONZ (Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej), które zobowiązują do homologowania (dopuszczenia do użytkowania) pewnych grup części mających wpływ na bezpieczeństwo i ochronę środowiska.
Lista elementów objętych homologacją nie jest zamknięta. Niektórzy dystrybutorzy i producenci, chcąc promować swoje wyroby, dobrowolnie poddają je testom w instytutach badawczych, aby potwierdzić ich odpowiednią jakość. Dzięki podpisaniu porozumienia SDCM i ITS liczba takich firm może się zwiększyć.
Dobrowolna certyfikacja będzie polegała na sprawdzeniu, czy element spełnia wybrane dla danej grupy towarowej wymagania techniczne. W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku badań przyznawane będą odpowiednie certyfikaty zgodności. Klient będzie mógł przedłużyć ważność certyfikatu lub też rozszerzyć jego zakres, np. o podobne odmiany i wersje certyfikowanego wyrobu. Certyfikat ten będzie symbolem jakości wyrobów, a ich producenci będą wyżej pozycjonowani na rynku niż konkurencja.
SDCM prowadzi rozmowy także z innymi instytutami badawczymi, które chciałyby się przyłączyć do projektu. Dobrowolnej certyfikacji obecnie można będzie poddawać takie produkty jak elementy układu kierowniczego (drążki kierownicze, przeguby), płyny hamulcowe, szyby, a docelowo także amortyzatory, felgi i elementy układu hamulcowego (np. cylinderki, przewody i pompy hamulcowe).
0 komentarzy dodaj komentarz