Co mają wspólnego serwisy Porsche w Niemczech, Ferrari w Wielkiej Brytanii, Jaguara w Arabii Saudyjskiej, Rolls-Roysa w Japonii i BMW w Stanach Zjednoczonych? Z całą pewnością sprzęt lakierniczy marki SATA.
Oprócz wymienionych również prawie wszyscy znani producenci samochodów i ich autoryzowane warsztaty wyposażone są w pochodzące z tej firmy: pistolety lakiernicze, technikę sprężonego powietrza i środki ochrony dróg oddechowych. Także czołowi wytwórcy lakierów samochodowych zalecają do ich aplikacji produkty SATA.
Specjalistyczna wiedza i ponad 80-letnie doświadczenie w produkcji, intensywna wymiana doświadczeń z użytkownikami sprzętu lakierniczego, współpraca z ośrodkami badawczymi i akademickimi oraz konsekwentne inwestowanie we własne badania i rozwój przynoszą w efekcie wciąż nowe rozwiązania, wyznaczające światowe trendy w tej dziedzinie techniki. Świadczą o tym takie innowacyjne konstrukcje, jak na przykład pistolet lakierniczy z cyfrowym miernikiem ciśnienia i z zabezpieczeniem antywybuchowym lub pierwsze na świecie przenośne urządzenie do nawilżania powietrza (służącego do oddychania), wykorzystujące nanotechnikę do tzw. odwróconej filtracji.
Pistolet SATAjet 3000 B 4 (oferowany w wersjach HVLP i RP, w opcji ze zintegrowanym pomiarem ciśnienia) jest przystosowany do lakierów nowej generacji dzięki specjalnej technologii nowej dyszy. Zastosowano w nim szereg nowych rozwiązań decydujących o optymalnym przenoszeniu materiału na pokrywane nim podłoże. Umożliwia to dalszą redukcję kosztów w zakładach lakierniczych oraz podniesienie wydajności. Cyfrowy wyświetlacz pozwala na precyzyjne ustawienie ciśnienia, co ma bezpośredni wpływ na odcień koloru.
Rys.: Sata FiLtr 484, czyli potrójny filtr i reduktor | Rys.: System Sata RPS we współpracy z pistoletem lakierniczym |
System SATA RPS (rapid preparation system) to specjalny zbiorniczek do lakierowania, napełniania i przechowywania lakierów. Umożliwia on: proste i szybkie przygotowanie lakieru, bezpośrednie zamocowanie do pistoletów SATA bez adaptera, pracę zgodną z tradycyjnymi przyzwyczajeniami lakiernika, oszczędność rozcieńczalnika nawet do 86%, wzrost wydajności lakierowania o 46% i sterylną czystość wykorzystywanych lakierów.
Maska SATA Vision 2000 jest wygodna i łatwa w użytkowaniu. Chroni drogi oddechowe, twarz, włosy i szyję przed mgłą lakierniczą. Można ją stosować wraz z okularami korygującymi wzrok i szybko dopasowywać do dowolnych rozmiarów głowy. Dopływ powietrza regulowany jest bezstopniowo w zależności od potrzeb, lecz wbudowana blokada uniemożliwia całkowite jego odcięcie. Jeśli dopływ powietrza znacząco się obniża, przekraczając punkt krytyczny (np. z powodu spadku ciśnienia w instalacji pneumatycznej), natychmiast uruchamia się ostrzegawczy sygnał akustyczny. Filtr z aktywnym węglem umieszczony przy pasie lakiernika jest osłonięty koszyczkiem z tworzywa, a jego nasycenie zatrzymywanymi substancjami (toksyczne opary i gazy) można łatwo odczytać na wskaźniku.
SATA filtr 484 ma konstrukcję 3-stopniową (oczyszczanie zgrubne – filtr dokładny – warstwa węgla aktywnego). Zintegrowany jest z reduktorem ciśnienia i modułem odbiorczym (2 x ? cala). Zapewnia najwyższą jakość sprężonego powietrza, potrzebną np. przy obróbce materiałów wodorozcieńczalnych i w systemach dostarczających powietrze do oddychania, a pozbawionych wstępnych filtrów z węglem aktywnym.
Moduł węgla aktywnego chroni lakiernika, a także lakierowane podłoże i nanoszoną powłokę przed szkodliwymi oparami i gazami, które powstają podczas pracy nowoczesnych kompresorów.
Filtr dokładnego oczyszczania zatrzymuje cząstki stałe o wielkości 0,01 mikrona ze skutecznością 99,998%, czyli dostarcza powietrza czystego pod względem technicznym, a więc odpowiedniego do zasilania urządzeń aplikujących. Tak dokładna filtracja zapobiega powstawaniu tzw. błędów lakierniczych, wymagających uciążliwych i kosztownych poprawek. Praktyczne znaczenie ma także wydajność filtra wynosząca 3600 l/min przy ciśnieniu 6 barów, co umożliwia jednoczesne podłączenie wielu użytkowników.
Albrecht Kruse
Prezes SATA GmbH & Co. KG
(tłum. Bernard Kołodziej)
0 komentarzy dodaj komentarz