strona główna Wydarzenia DENSO w krainie perfekcji
2015-07-30, ostatnia aktualizacja 2015-07-30 07:00

DENSO w krainie perfekcji

Fot. DENSO, archiwum

Fot. DENSO, archiwum

Japoński koncern DENSO dynamicznie umacnia swą pozycję światowego i europejskiego (!) lidera w różnych dziedzinach motoryzacyjnej techniki. Rynkową popularność i uznanie nabywców zyskują kolejne produkty tej marki, lecz wciąż brak jest w naszych wyobrażeniach klarownego wizerunku ich wytwórcy.

Dlatego kierownictwo firmy postanowiło szerzej i dokładniej prezentować ją w branżowych mediach poza ojczystą Japonią. Częścią tych działań była wizyta polskich dziennikarzy w zakładzie produkcyjnym systemów termicznych DENSO w Poirino koło Turynu we włoskim Piemoncie, w dniach 16–17 lipca br.

Denso

Nowoczesny zakład produkcji samochodowych systemów termicznych w Poirino pod Turynem

Zwiedzanie obiektów produkcyjnych i logistycznych poprzedziła konferencja prasowa połączona z multimedialnymi prezentacjami.

Dziewięćdziesiąt procent światowego taboru

Denso

Pierwszą z nich, zaznajamiającą zaproszonych gości z historią, profilem działalności oraz obecną pozycją firmy DENSO na światowym rynku motoryzacyjnym, przeprowadziła Arlette Augustin – Marketing Communications Lead Eastern Europe + Export DNEU.

Przedsiębiorstwo o nazwie Nippondenso powstało w 1949 roku w japońskim Aichi poprzez wyodrębnienie się z firmy Toyota. Początkowo produkowało tylko samochodowe wyposażenie elektryczne i chłodnice silników. Z czasem jednak asortyment produkcyjny systematycznie się rozszerzał i firma rozpoczęła ekspansję na rynki zagraniczne. W związku z tym powstawały sukcesywnie kolejne firmowe przedstawicielstwa i spółki zależne poza granicami Japonii, np. w 1971 roku w Los Angeles, a w 1973 roku w holenderskim Weesp, niedaleko Amsterdamu, gdzie do dziś mieści się europejskie centrum japońskiego koncernu, który w roku 1996, w ramach swej globalnej już strategii zmienił nazwę na DENSO.

W skład współczesnej struktury firmy wchodzą 223 spółki zależne i stowarzyszone, zatrudniające łącznie 185 207 pracowników w 38 krajach. Poza produktami związanymi z motoryzacją koncern oferuje szereg własnych rozwiązań technicznych o szerokim zakresie zastosowań – od sprzętu AGD, przez systemy grzewcze i chłodnicze stosowane w przemyśle i gospodarstwach domowych, oprzyrządowanie z dziedziny robotyki i automatyki produkcji, po czytniki danych. To właśnie DENSO opracowało system kodów QR (Quick Response Code), którymi posługują się dziś miliony ludzi na całym świecie.

Jeśli zaś chodzi o motoryzację, to obecnie dziewięć na dziesięć samochodów poruszających się po światowych drogach ma montowane jakieś komponenty marki DENSO. Firma ta bowiem jest kluczowym dostawcą głównych światowych producentów pojazdów. Dostarcza im nowoczesne technologie, systemy i podzespoły. Należy też do czołowych liderów zaopatrzenia rynku wtórnego. Pozycję tę zawdzięcza bogactwu oferowanego asortymentu, innowacyjności i wysokiej jakości produktów oraz skali swego potencjału produkcyjnego.

Denso

Struktura produkcji – struktura sprzedaży

Swą działalność na polu motoryzacyjnym DENSO koncentruje w trzech głównych sektorach:

– bezpieczeństwa (systemy wspomagania jazdy, ABS i ESC, czujniki poduszek powietrza, deszczu itd.);

– kontroli napędu zapewniającej lepsze osiągi silników i ochronę środowiska (elektroniczne jednostki sterujące, przepływomierze masowe, świece i cewki zapłonowe, sondy lambda, rozruszniki, alternatory, pompy paliwa, zestawy wskaźników, immobilizery, systemy hybrydowe, układy start/stop itp.);

– komfortu jazdy (systemy klimatyzacji, nawigacji, elektronicznego poboru opłat, filtry kabinowe).

W ostatnim roku obrotowym (kończącym się 31 marca 2015) wartość skonsolidowanej łącznej sprzedaży produktów marki DENSO wyniosła 31,92 mld €, w tym aż 35,5% pochodzi ze sprzedaży systemów kontroli napędu, 28% przyniosły dostawy komponentów termicznych, a 14,5% – układów bezpieczeństwa. Niemal połowa (42,6% ) obrotów dotyczy rynku japońskiego, 21,9% przypada na Amerykę Północną, 21,6% na Azję i Oceanię, a na Europę 12,2%.

Ponad 9% przychodów DENSO rokrocznie przeznacza na badania i rozwój, co umożliwia opracowywanie licznych innowacji technicznych i technologicznych o przełomowym znaczeniu.

Denso

DENSO odgrywa też istotną rolę w świecie jako dostawca wyposażenia na niezależny rynek wtórny. Firma dostarcza europejskim dystrybutorom, hurtowniom i warsztatom samochodowym części zamienne o jakości OE. Spełniają one najwyższe standardy części oryginalnych, ponieważ są wytwarzane na tych samych liniach produkcyjnych. Częścią strategii firmy jest również zapewnianie klientom lokalnego wsparcia – za pomocą szkoleń prowadzonych przez ekspertów technicznych DENSO.

Szacuje się, że w ogólnej sprzedaży ten segment generuje 57% przychodów firmy, z czego największa część przypada na części podlegające eksploatacyjnemu zużyciu (świece zapłonowe i żarowe, wycieraczki, filtry powietrza) oraz elementy systemów wtryskowych silników Diesla (jednostki sterujące, pompy wysokiego ciśnienia, wtryskiwacze).

Denso

Perfekcja w krainie robotów

Denso

O znaczeniu zakładu w Poirino dla całego programu produkcyjnego DENSO mówił Gianluca Guasco – Marketing Manager DNTS.

W swej prezentacji podkreślił szczególnie ważną rolę działu DENSO Thermal Systems w obecnej strukturze koncernu. To w tej właśnie jednostce organizacyjnej działają komórki zajmujące się projektowaniem, produkcją i dystrybucją nowoczesnych systemów grzewczych i klimatyzacyjnych dla motoryzacji. Ich wysoka jakość sprawia, iż odbiorcami tej grupy komponentów są takie samochodowe marki, jak Fiat, Lancia, Alfa Romeo Iveco, Opel, Scania, Peugeot, Citroën, Renault, Nissan, Toyota.

Wzorcową dziś produkcyjną placówką tego działu jest utworzony w 1986 roku zakład w Poirino. Nowa fabryka powstała na jego miejscu w lipcu 2011 roku. Teraz produkuje ona m.in. kompresory, systemy HVAC (klimatyzacja), moduły chłodzenia silnika, wymienniki ciepła (chłodnica, skraplacz, rdzeń nagrzewnicy itd.).

Denso

Wszelkie operacje na poszczególnych stanowiskach w halach produkcyjnych w Poirino wykonują sterowane komputerami roboty

Wszystkie tutejsze linie produkcyjne działają w trybie całkowicie automatycznym, a wszelkie operacje na ich poszczególnych stanowiskach wykonują sterowane komputerami roboty. Pracownicy potrzebni są głównie do nadzoru i ewentualnych interwencji, gdy systemy kontrolne sygnalizują wystąpienie jakiegoś problemu wymagającego szybkiego rozwiązania.

Denso

Denso

Typowe stanowiska robocze obsługiwane są, jak nazwa wskazuje, przez całkowicie automatyczne roboty

Inaczej, rzecz jasna, wyglądają te sprawy w zintegrowanym z fabryką ośrodku badawczo rozwojowym (R&D). Zatrudnieni tam specjaliści pracują w pełnym termicznym komforcie, a do badania prototypowych systemów służą komory, w których można symulować nawet ekstremalne warunki klimatyczne, a także (dzięki tunelowi aerodynamicznemu) różne prędkości samochodu ze sprawdzanymi elementami wyposażenia.

Denso

Tunel aerodynamiczny w zakładowym centrum R&D (badawczo-rozwojowym) pozwala sprawdzać działanie prototypowych systemów (wykonanych m.in. z wykorzystaniem drukarek 3D) w różnych warunkach jazdy

W automatycznym trybie pracuje również pakowalnia i wielokondygnacyjny magazyn aftermarketowych produktów DENSO, pełniący zarazem funkcję jednostki centralnej systemu logistycznego tej firmy w Europie. Załoga obecna jest tutaj tylko w trakcie dwu zmian, a na trzeciej, nocnej, roboty same zajmują się porządkowaniem magazynowych zasobów dla usprawnienia przebiegu ciągłych dostaw.

Denso

Denso

Automatyczne pakowanie produktów przeznaczonych na rynek wtórny

Denso

Jedna z wewnętrznych alejek wielokondygnacyjnego, zakładowego magazynu produktów gotowych

Po magazynie oprowadzał polskich dziennikarzy Gianluca Guasco, po fabryce – Mario De Ambrogio, a po centrum R&D – Roberto Borsetti.

Denso

Zwiedzanie fabryki i laboratorium R&D poprzedziła prezentacja techniczna, na której Daniele Covino – Technical Engineer DNTS – szczegółowo omówił przyczyny usterek sprężarek klimatyzacyjnych oraz znaczenie olejów sprężarkowych (tematom tym poświęcimy osobne publikacje)

Piemont – land of perfection

To anglojęzyczne hasło (Piemont – kraina doskonałości) nie ma równie popularnego włoskiego odpowiednika, ponieważ służy przede wszystkim promocji eksportu znakomitych piemonckich win. Łatwo jednak dałoby się też odnieść do zabytkowej architektury Turynu, do tutejszych motoryzacyjnych tradycji tworzonych nie tylko przez Fiata, lecz i przez co najmniej parę bardziej ekskluzywnych włoskich marek, a także do perfekcyjnej jakości produkowanych tu samochodowych systemów termicznych...

Denso

Denso

Hasło "Piemont – land of perfection" dotyczy znakomitych miejscowych win, choć łatwo też się kojarzy z piękną turyńską architekturą i... tutejszą fabryką japońskiego koncernu

Tagi

Denso  Fabryka  Turyn 



Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2