Zbliża się 29. edycja mistrzostw organizowanych przez UICR (Union Internationale des Chauffeurs Routiers) – największą na świecie unię kierowców zawodowych, zrzeszającą kraje z Europy, Ameryki i Afryki.
W roku 1973 w Kopenhadze Zgromadzenie Ogólne UICR zdecydowało o zorganizowaniu międzynarodowych zawodów samochodowych dla kierowców zawodowych. Początkowo konkurs odbywał się co roku (kolejno w Nicei, Monachium, Lozannie, Montrealu i Turynie). W roku 1980 po zawodach w Londynie cykl wydłużono: obecnie zawody są organizowane co dwa lata, za każdym razem w innym państwie członkowskim unii kierowców zawodowych, skupiającej stowarzyszenia i związki zawodowe kierowców ciężarówek, autobusów i samochodów dostawczych.
Imprezę organizowano już w RPA (2012), Austrii (2010, 1998), we Włoszech (2008, 1990), w Luksemburgu (2006, 1988), na Chorwacji (2004), w Niemczech (2002, 1994), na Węgrzech (2000), na Słowacji (1996), w Szwajcarii (1992, 1982), Szwecji (1986) i Finlandii (1984).
Tym razem kierowcy przyjadą do Krakowa. W zawodach wezmą udział reprezentacje, do których zawodników wyłania się najczęściej podczas krajowych eliminacji. W mistrzostwach mogą startować tylko ci kierowcy, którzy mają odpowiednie uprawnienia i należą do krajowej organizacji będącej członkiem UICR. W Polsce jest to stowarzyszenie Klub Polskiego Trakera.
Reprezentacja Polski na Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych
Mistrzostwa odbywają się w kilku kategoriach na pojazdach jednej lub kilku marek: A – solo do 18 t, B – autokar, C – zestaw z naczepą, D – zestaw z przyczepą, E – młodzi adepci zawodu (25 lat), F – furgony (dostawcze). Pełna reprezentacja krajowa składa się z 19 osób (po trzy w każdej kategorii i jedna w tzw. ecodrivingu).
Każdy zawodnik musi zaliczyć pisemny test z zasad ruchu drogowego w Europie oraz zadania mocowania ładunku i pierwszej pomocy przedmedycznej. Bierze też udział w najbardziej widowiskowej konkurencji, jaką jest jazda po specjalnym torze z przeszkodami (liczy się precyzja przejazdu). W kategorii ecodriving jazdę po torze zastępuje jazda po specjalnie wyznaczonym, około 30-kilometrowym odcinku drogi publicznej z jak najmniejszym zużyciem paliwa (przy zachowaniu zasad ruchu drogowego).
Podczas mistrzostw sporządzana jest klasyfikacja indywidualna i zespołowa. W zawodach najważniejszy jest prestiż, tytuł, zdobyte puchary i medale. Inaczej niż w przypadku innych konkursów nagrodę otrzymuje tylko najlepszy kierowca. Przedstawiciel producenta pojazdów użytych podczas mistrzostw funduje mu zazwyczaj wyjazd do swojej fabryki połączony z programem turystycznym. W Krakowie rozstrzygnie się, kto wraz z osobą towarzyszącą pojedzie do fabryki sponsora strategicznego – Mercedesa.
• 25.09 (czwartek) – przyjazd/przylot reprezantacji;
• godz. 19.00 – uroczysty przemarsz drużyn i gala rozpoczęcia na Zamku Królewskim w Niepołomicach;
• 26.09 (piątek), teren lotniska przy Muzeum Lotnictwa (impreza otwarta);
• 8.00–18.00 zawody: jazdy konkursowe, testy i pokazy – I grupa;
• 9.00–17.00 program turystyczny – II grupa;
• 19.00 – uroczysta kolacja (impreza zamknięta, tylko dla uczestników mistrzostw i zaproszonych gości);
• 27.09 (sobota), teren lotniska przy Muzeum Lotnictwa (impreza otwarta);
• 8.00–18.00 zawody: jazdy konkursowe, testy i pokazy – II grupa;
• 9.00–17.00 program turystyczny – I grupa;
• 20.00 – uroczysta gala zakończenia, ogłoszenie wyników mistrzostw (impreza zamknięta, tylko dla uczestników mistrzostw i zaproszonych gości);
• 28.09 (niedziela) – indywidualny wyjazd grup.
Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych UICR Klub Polskiego Trakera Union Internationale des Chauffeurs Routiers
0 komentarzy dodaj komentarz