Na Stadionie Narodowym w Warszawie miała miejsce 27 maja 2014 r. prezentacja repliki długiego na 14 metrów odrzutowo-rakietowego samochodu Bloodhound SSC, czyli najszybszego pojazdu świata, oraz konferencja prasowa jego kierowcy – podpułkownika Andy'ego Greena, na co dzień brytyjskiego pilota myśliwców Royal Air Force. Celem wyczynowego projektu wspieranego przez firmę Castrol jest pobicie w 2016 roku rekordu prędkości na lądzie. Naddźwiękowy pojazd sprowadzono do Polski, by zaprezentować najnowocześniejsze technologie Castrola na odbywającym się 31 maja 18. Pikniku Naukowym, organizowanym przez Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio.
Andy Green ustanowił również w 1997 roku dotychczasowy rekord, wynoszący 763 mile na godzinę (1228 km/h), co wymagało przekroczenia bariery dźwięku. Obecnie planuje osiągnięcie prędkości 1000 mil na godzinę (1609 km/h) na dwudziestokilometrowym pasie pustynnej równiny w południowej Afryce. Jest to zamierzenie w pełni realne, ponieważ Bloodhound SSC dysponuje mocą 135 000 KM, a pomoc Castrola nie ogranicza się wyłącznie do finansowego wsparcia. Firma ta jest zaangażowana w ustanawianie i bicie rekordów prędkości od 100 lat. Rekordowy wynik z 1914 roku wynosił 200 km/h. W sumie aż 21 razy najszybsze na świecie okazywały się pojazdy smarowane olejami Castrola. W pojeździe Bloodhound SSC także szeroko wykorzystane są także najnowsze produkty tej marki, m.in. olej Castrol EDGE Titanium FSTTM, używany w sportach motorowych płyn hamulcowy React SRF i inne płyny, stosowane m.in. przez NASA.
Rekord ustanawiany będzie na 20-kilometrowym torze przygotowanym na pustynnej równinie w RPA
Nowa rodzina produktów Castrol EDGE Titanium FSTTM to wytrzymałe oleje wzmocnione dodatkiem metaloorganicznego polimeru tytanu, który dwukrotnie zwiększa trwałość filmu olejowego i zmniejsza tarcie pomiędzy współpracującymi częściami. Opracowanie tego nowego oleju zajęło 5 lat i wymagało przeprowadzenia 264 testów, które zajęły łącznie 27 360 godzin.
Pojazd zaprezentowany na Stadionie Narodowym w naturalnej skali ma 14 metrów długości i typowo lotniczą sylwetkę
Do uruchomienia jego produkcji w czterech europejskich zakładach trzeba było położyć 12 kilometrów rur i przewodów hydraulicznych oraz 20 kilometrów przewodów elektrycznych. Była to największa inwestycja w dotychczasowej historii firmy.
Oleje Castrol EDGE Titanium FSTTM są już dostępne w Polsce. Ich zalety zdecydowanie przekraczają wymagania branżowe oraz normy wielu producentów samochodów i pozwalają na osiągnięcie maksimum możliwości także zwykłych samochodowych silników.
Konferencja prasowa Andy'ego Greena – wojskowego pilota, który postanowił szybciej jeździć niż latać
Andy Green pytany, jak będzie się czuł, prowadząc samochód z prędkością 1600 km/h, odpowiada, że nie wie, bo tego nikt jeszcze nie doświadczył
Wiadomo, jak ekstremalne obciążenia znosić będzie film smarny z oleju Castrol EDGE Titanium FSTTM: do obciążeń 10 000 kg/cm2 wręcz znakomicie!
0 komentarzy dodaj komentarz