Z ankiety przeprowadzona przez organizację DEKRA zajmującą się wykonywaniem badań pojazdów wynika, że większość osób kierujących samochodami jest gotowa przekazać prowadzenie pojazdu systemom elektronicznym.
Wśród badanych aż 73% uważa, że to dobrze, gdy systemy automatyki (takie jak asystent nagłego hamowania) naprawiają błędy popełnione przez kierowcę. Tylko nieco ponad jedna czwarta ankietowanych (26%) obawia się przekazania automatom zadań zarezerwowanych dotychczas dla kierowcy. Największe wątpliwości mają kobiety (34%) i młodzi kierowcy samochodów w wieku do 25 lat (35%). Jednak 60% respondentów pozytywnie ocenia elektroniczne systemy towarzyszące kierowcy, ponieważ zwiększają one bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Zdaniem 35% ankietowanych systemy towarzyszące kierowcy są "czasem całkiem użyteczne", ale "często nie są konieczne". Tylko 5% jest niechętna systemom elektronicznym jako "denerwującym i niebezpiecznym".
Kierowcy nie chcieliby ponosić zbyt wysokich kosztów związanych z zastosowaniem systemów automatycznych. Niespełna co trzeci ankietowany (31%) zainwestowałby 5% ceny pojazdu w systemy towarzyszące kierowcy. Trochę więcej niż co trzeci ankietowany (36%) byłby gotów zapłacić za nie 10%. Dla 17% ankietowanych akceptowalny byłby nawet poziom 15% ceny zakupu pojazdu.
Badanie przeprowadzono wśród 1150 kierowców.
0 komentarzy dodaj komentarz