Podczas trzeciej edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha studenci z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej przeprowadzili 50 warsztatów, w których wzięło udział 1500 gimnazjalistów. Do konkursu zgłoszono 50 projektów wynalazków. Najlepsi okazali się uczniowie gimnazjum nr 128 z oddziałami integracyjnymi im. marszałka Józefa Piłsudskiego z Warszawy oraz z gimnazjum nr 34 z Wrocławia.
Zwycięzców programu przedstawiono 4 i 6 czerwca na galach finałowych, które odbyły się na Politechnice Warszawskiej i Wrocławskiej. W warszawskiej edycji konkursu za najlepszy wynalazek został uznany projekt "Pionoszlady", czyli praktycznej szuflady, która wysuwa się pionowo do góry. Pomysł został zgłoszony przez zespół "Pomysłowe Pierwszaki" z gimnazjum nr 128 z oddziałami integracyjnymi im. marszałka Józefa Piłsudskiego. We Wrocławiu jury przyznało pierwsze miejsce zespołowi "Ekipa 3000" z gimnazjum nr 34 za projekt obrotowego kosza zasilanego bateriami słonecznymi, który jest przystosowany do łatwej segregacji śmieci. Członkowie zespołów, które zajęły pierwsze trzy miejsca otrzymali nagrody rzeczowe o łącznej wartości blisko 10 000 złotych. Szkoły, których wychowankami są nagrodzeni uczniowie, zostały wyposażone w urządzenia marki Bosch.
W czasie trwania programu nie zabrakło dodatkowych atrakcji, takich jak spotkanie z młodymi wynalazcami w Urzędzie Patentowym RP albo zajęcia specjalne w jednej z najnowocześniejszych pracowni technicznych na Politechnice Wrocławskiej.
Akademia składała się z dwóch etapów. W pierwszym z nich nauczyciele rejestrowali swoich uczniów na warsztaty prowadzone przez studentów kół naukowych działających przy politechnikach. Gimnazjaliści dowiedzieli się m.in. jak działa żyroskop, jak zaprojektować samolot przyszłości, jak zaprogramować robota, a także poznali tajemnice elektryczności i magnetyzmu. W drugim etapie zespoły składające się z uczestników zajęć i opiekuna zgłaszały własny pomysł do konkursu na wynalazek w jednej z trzech dziedzin: technika w motoryzacji, domu lub ogrodzie. Każda z zaprezentowanych koncepcji musiała spełnić założenia takie jak niskie koszty realizacji projektu oraz możliwość powszechnego użycia danego urządzenia. Wynalazki miały być też przyjazne dla środowiska naturalnego.
Patronat honorowy nad programem objęły: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Urząd Patentowy RP oraz Polska Akademia Nauk. Patronami medialnymi były:: PAP Nauka w Polsce, Młody Technik, Victor Gimnazjalista, Radio LUZ, Radio Kampus i portal "Edukacja Internet Dialog".
0 komentarzy dodaj komentarz