W bieżącym roku przypada setna rocznica założenia warsztatów szkoleniowych firmy Bosch: pierwszy dział dla 16 praktykantów został uruchomiony 1 kwietnia 1913 roku. Od tamtej pory wykształcenie zawodowe zdobyło w firmie około 100 tysięcy dziewcząt i chłopców. Obecnie Bosch w swoich zakładach na całym świecie kształci ponad 6500 młodych ludzi.
W samych Niemczech firma proponuje 30 kierunków szkolenia zawodowego, takich jak specjalista IT, mikrotechnolog, mechatronik albo asystent ds. organizacyjnych. Szkolenia są prowadzone w systemie dualnym: zajęcia w szkole zawodowej lub technicznej odbywają się na zmianę z praktykami w zakładzie. Według tej koncepcji edukowana jest młodzież w Chinach, Indiach oraz Brazylii.
Także w Polsce w 2012 roku we współpracy z Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo- Handlową wdrożono program szkolenia zawodowego w Fabryce Układów Hamulcowych Boscha w Mirkowie pod Wrocławiem. Partnerem firmy w tym programie jest szkoła średnia: Lotnicze Zakłady Naukowe (LZN) z Wrocławia. Od 1 września 2012 roku uczniowie klasy o profilu technik-mechatronik przez co najmniej 3 godziny w tygodniu uczestniczą w zajęciach prowadzonych w fabryce w Mirkowie. Program polega m.in. na wprowadzeniu bardziej praktycznego modelu nauczania i daje możliwość szkolenia zawodowego na nowoczesnym sprzęcie w realnym środowisku produkcyjnym.
0 komentarzy dodaj komentarz