strona główna Lakiernictwo Przygotowanie powierzchni do renowacji
2012-10-19, ostatnia aktualizacja 2012-10-19 07:53

Przygotowanie powierzchni do renowacji

Fot. DuPont

Fot. DuPont

Do wykonania prawidłowej naprawy renowacyjnej niezbędne są bez wątpienia dobre produkty lakiernicze z odpowiednio dobranego systemu, a także doświadczony lakiernik o wysokich kwalifikacjach.

W procesie technologicznym renowacji powłoki lakierniczej pojazdu najważniejszym etapem jest przygotowanie podłoża, ponieważ od niego zależy jakość, trwałość i wygląd końcowy warstwy wierzchniej. Z tego względu marka DuPont Refinish dostarcza swoim klientom nie tylko odpowiednie produkty, lecz także instrukcje wykonywania kolejnych operacji.

Rozpoznanie i oczyszczenie podłoża

Przed rozpoczęciem naprawy lakiernik musi wiedzieć, z jakim rodzajem podłoża ma do czynienia, a przynajmniej umieć określić, czy jest to stal, aluminium czy kompozyt z tworzyw sztucznych. Przekłada się to bowiem na dobór odpowiednich materiałów do przygotowania powierzchni.

Na przykład do szlifowania powierzchni aluminium i jego stopów lepiej jest użyć drobnoziarnistego papieru ściernego, gdyż pozwala to uniknąć powstania głębokich rys bądź wytwarzania się nadmiaru ciepła mogącego odkształcić cieńsze elementy nadwozia.

lakiernictwo renowacyjne

Wstępne mycie naprawianej strefy ciepłą wodą i mydłem

Inną ważną sprawą, o której należy pamiętać, jest możliwość wzajemnego zanieczyszczenia aluminium stalą na zasadzie powierzchniowej dyfuzji tych materiałów. W strefach występowania tego zjawiska pojawia się z reguły korozja galwaniczna. Można jej całkowicie uniknąć jedynie w środowisku chemicznie jednorodnym, pozbawionym obcych wtrąceń w postaci pyłu i brudu.

Szlifowanie tylko na sucho

Podczas procesu szlifowania jako środek smarny i chłodzący stosowało się kiedyś zazwyczaj wodę. Zapobiegała ona też rozprzestrzenianiu się pyłu. Obecnie normą stało się szlifowanie na sucho. Ten sposób szlifowania powinno się stosować zawsze, ponieważ z jednej strony pozwala on zaoszczędzić czas, z drugiej zaś – zapewnia lepszą jakość i czystość obróbki.

Tylko stosowanie papieru ściernego o odpowiedniej gradacji uziarnienia umożliwia uzyskanie zadowalającej wydajności szlifowania i zapobiega powstawaniu widocznych rys na obrabianej powierzchni.

Proces szlifowania winien być zawsze wykonywany z użyciem dobrego jakościowo pudru kontrolnego, który należy nałożyć na naprawianą powierzchnię przed jej szlifowaniem papierem o drobniejszej ziarnistości. Zabieg ten pozwala bowiem łatwiej zauważyć defekty powstałe we wcześniejszych fazach obróbki ściernej.

Czyszczenie i odtłuszczanie

Ważnym elementem przygotowania powierzchni jest jej dokładne oczyszczenie oraz całkowite odtłuszczenie. Zalecane jest do tego użycie wodnego preparatu odtłuszczającego DuPont Refinish 3910WB. Pozwola on na wyeliminowanie zanieczyszczeń nierozpuszczalnych w wodzie, np.: wosku, środków nabłyszczających, smoły lub silikonu. Po odtłuszczeniu należy ponownie oczyścić powierzchnię z zastosowaniem zmywacza DuPont Refinish 3911WB, który usunie z kolei wszystkie zanieczyszczenia rozpuszczalne w wodzie.

Prawidłowe wykonanie tych zabiegów pozwala na dokładną ocenę uszkodzenia powłoki lakierniczej, ułatwia jej naprawcze lakierowanie i zmniejsza jej podatność na zanieczyszczenie wtórne.

lakiernictwo renowacyjne

Odtłuszczanie umytej powierzchni specjalnym preparatem chemicznym oraz aplikacja podkładu wytrawiającego jako pierwszej warstwy nowej powłoki

Nie zwalnia to jednak lakiernika z obowiązku zachowywania sterylnej czystości w dalszych fazach pracy. Regularna wymiana rękawic i odzieży, używanie oddzielnych kombinezonów do prac przygotowawczych i lakierniczych – zapobiegają zanieczyszczeniu nowej powłoki oraz pozwalają uzyskać lepszy rezultat końcowy.

Przed samą aplikacją materiałów lakierniczych zalecane jest ponowne zastosowanie środka czyszczącego DuPont Refinish 3920S w celu wyeliminowania wszelkich nierozpuszczalnych w wodzie zanieczyszczeń, które mogły osiąść na naprawianej powierzchni. Przed nałożeniem podkładu przygotowywana powierzchnia musi być doskonale czysta. Trzeba też ją przetrzeć ścierką antystatyczną.

Zastosowanie podkładu wytrawiającego

Wielu lakierników nie stosuje w procesie lakierowania podkładu wytrawiającego i jest to błąd, ponieważ środek ten zapewnia doskonałą przyczepność aplikowanej powłoki do czystego metalu lub innego rodzaju podłoża. Poza tym tego rodzaju produkty, np. DuPont Refinish 825R, stanowią trwale skuteczną ochronę metalu przed korozją i tworzeniem się pęcherzy na jego powierzchni.



Paweł Kałuski
Technical brand coordinator marki, DuPont Refinish



Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2