strona główna Wydarzenia Udana Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha
2012-06-29, ostatnia aktualizacja 2012-06-29 09:01

Udana Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha

Fot. Bosch

Udana Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha

Fot. Bosch

Firma Bosch zainicjowała w 2011 roku projekt edukacyjny pod nazwą Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha, w którego realizacji uczestniczą najlepsze polskie uczelnie techniczne. Celem inicjatywy jest spopularyzowanie nauk technicznych oraz wspieranie utalentowanej młodzieży gimnazjalnej.

Program składa się z dwóch etapów. Pierwszy to wykłady i praktyczne warsztaty poświęcone nauce i technice. Zajęcia takie są prowadzone przez koła techniczne na uczelniach wyższych. Drugi etap programu to konkurs na najlepszy wynalazek. Tegoroczna, druga edycja Akademii Wynalazców została zorganizowana w Warszawie i we Wrocławiu we współpracy ze studenckimi kołami naukowymi Politechniki Wrocławskiej i Warszawskiej. Zaproszenia do uczestnictwa w inicjatywie wysłano do 365 szkół gimnazjalnych. W warsztatach odbywających się w obu miastach wzięło udział ponad 1200 uczestników. Młodzież miała okazję nauczyć się projektowania robotów i wind oraz zwiedzić laboratoria samochodowe i lotnicze.

W konkursie na najlepszy wynalazek nagrodzono sześć projektów – po trzy w Warszawie i we Wrocławiu. Dolnośląską edycję programu wygrał zespół z gimnazjum numer 7 (im. Tradycji Herbu Wrocławia), który przedstawił solarny zraszacz ogrodowy – urządzenie do podlewania i nawożenia zasilane baterią słoneczną. Drugie miejsce zajął zespół z gimnazjum numer 3 w Oleśnicy (im. Podróżników i Odkrywców Polskich), który jest autorem „ładowera” – projektu ładowarki do telefonu komórkowego zasilanej przez rowerowe dynamo. Trzecią nagrodę otrzymali uczniowie z publicznego gimnazjum numer 2 w Jelczu-Laskowiczach za ekologicznego stracha na wróble, który do poruszania rękami wykorzystuje energię słoneczną.

Bosch

Wrocławscy laureaci i solarny zraszacz ogrodowy

W stolicy najlepsze okazały się uczennice należące do zespołu „Córki Edisona” z gimnazjum numer 121 (im. Wojciecha Zawadzkiego). Dziewczęta zaprojektowały tak zwany „Light Bag” – system oświetlenia wnętrza damskiej torebki. Drugie miejsce zajął zespół „Ekoleszki” z gimnazjum numer 81 (im. prof. Witolda Doroszewskiego) za projekt „Kranputer” – urządzenie służące do monitorowania zużycia wody, jej temperatury i związanych z tym kosztów. Trzecia lokata przypadła zespołowi „Wilbur” ze społecznego gimnazjum numer 4. Jego dziełem była makieta robota o nazwie „Rena”, służącego do wykonywania do prac porządkowych.

Członkowie zwycięskich zespołów, ich opiekunowie oraz szkoły otrzymały od organizatorów konkursu nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Tegoroczna edycja Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha odbyła się pod patronatem rektorów Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Wrocławskiej – prof. dr hab. inż. Tadeusza Więckowskiego oraz prof. dr hab. inż. Włodzimierza Kurnika. Patronat honorowy objęli Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polska Akademia Nauk oraz Urząd Patentowy RP.

Szczegółowe omówienie wyników konkursu oraz informacje na temat programu znajdziemy pod adresami http://www.akademiawynalazcow.edu.pl/ i http://www.facebook.com/akademia.wynalazcow.



Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2