Firma Bosch jest przedsiębiorstwem znanym z inno- wacyjności, które codziennie zgłasza średnio 16 wniosków patentowych. Konstruktorzy, naukowcy i inżynierowie zatrudnieni przez spółkę byli wielokrotnie wyróżniani – otrzymali między innymi tytuły „European Inventor of the Year 2007” („Europejski Wynalazca Roku 2007”) oraz „Deutsche Zukunftspreis 2008” („Niemiecka Nagroda Przyszłości 2008”). Nagrody przyznawano również firmowym wynalazkom i technologiom. W roku bieżącym Bosch przeznaczy około 4,6 miliarda euro na rozwój i badania nowych systemów, komponentów, technologii i metod produkcji. Jest to suma o 400 milionów euro większa niż w roku 2011. Spółka planuje zatrudniać pod koniec 2012 roku ponad 43 tysiące badaczy i konstruktorów w 86 placówkach na całym świecie (czyli o około 4 500 więcej niż na początku bieżącego roku).
W siedemnastotysięcznym mieście Renningen (Niemcy, kraj związkowy Badenia-Wirtembergia) rozpoczęła się właśnie budowa nowego centrum badawczo-rozwojowego Boscha, które ma sprzyjać utrzymaniu dużego poziomu innowacyjności. W uroczystości symbolicznego pierwszego wbicia łopaty uczestniczyli przedstawiciele firmy Robert Bosch GmbH, władze Renningen oraz okręgu Böblingen.
Ośrodek powstanie w ciągu najbliższych dwóch lat i zajmie powierzchnię około 100 hektarów. Na terenie tym zostanie postawionych 14 budynków o całkowitej powierzchni użytkowej prawie 110 tysięcy metrów kwadratowych. Dwu- lub trzypiętrowe budynki z laboratoriami i warsztatami będą powiązane ze sobą przeszklonymi mostami i przejrzystymi łącznikami. Otwarta architektura i krótkie ciągi komunikacyjne usprawnią współpracę poszczególnych wydziałów. W centrum kampusu znajdą się rozległe tereny zielone, a nawet stawy. Najważniejszym obiektem nowej inwestycji stanie się budynek centralny o wysokości około 60 metrów.
Kampus w Renningen powinien rozpocząć pracę wiosną 2014 roku. Właśnie wtedy w placówce pojawią się pierwsi z około 1200 pracowników, których Bosch zamierza dodatkowo zatrudnić. Ośrodek będzie prowadził badania nad nowymi materiałami, optymalizacją produkcji i technologiami. Powstaną w nim ponadto projekty nowych systemów i komponentów oraz plany procesów produkcyjnych. Zagadnieniami tego typu zajmowały się dotychczas jednostki organizacyjne Boscha działające w aglomeracji Stuttgartu (Gerlingen-Schillerhöhe, Schwieberdingen i Waiblingen).
Szefowie Boscha mają nadzieję, że w przyszłości kampus w Renningen stanie się centrum międzynarodowej organizacji firmowych placówek badawczych. Od 2014 roku osiem ośrodków naukowo-rozwojowych należących do Boscha zostanie połączonych w sieć, a Renningen będzie odpowiadać za wymianę informacji między poszczególnymi kampusami i koordynować ich współpracę. Poza wykorzystywaniem własnego potencjału badawczego Bosch współpracuje z ponad 250 uniwersytetami, instytucjami badawczymi oraz zakładami przemysłowymi.
Bosch zdecydował, że nowy ośrodek ma mieć do minimum ograniczony wpływ na okoliczną faunę i florę. Prace budowlane zostaną przeprowadzone bardzo ostrożnie. Każde działanie wpływające niekorzystnie na lokalny ekosystem zostanie zrównoważone działaniami proekologicznymi. Spółka przeznaczy na takie operacje kilka milionów euro. Z tych środków zostaną sfinansowane: odtworzenie naturalnego stanu jeziora Renninger See i renaturalizacja potoku w Weissach oraz założenie sadów. Dla rzadkich gatunków fauny zamieszkujących północną część działki nowego ośrodka utworzono już nowe nisze ekologiczne poza terenem budowy.
Tylko w 2011 roku mniej więcej połowa wydatków na działalność badawczo-rozwojową Boscha została przeznaczona na prace nad produktami przyjaznymi dla środowiska i zasobów naturalnych. Teraz projektanci spółki również poświęcili wiele uwagi zagadnieniom ekologii. Całą konstrukcję oraz wykorzystanie materiałów, sprzętu i wyposażenia zaplanowano zgodnie z zasadami poszanowania energii i zasobów naturalnych. Przykładowo, system odzysku ciepła z laboratoriów i warsztatów ma pokryć około 50 procent całego zapotrzebowania na energię grzewczą. Wykorzystanie do chłodzenia budynków wody deszczowej (gromadzonej w odkrytych stawach i podziemnych cysternach) oraz eksploatacja własnej, membranowej oczyszczalni ścieków umożliwi zaoszczędzenie około 30 tysięcy metrów sześciennych świeżej wody pitnej. Na zielonych dachach budynków zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne wytwarzane przez Boscha. Własne produkty i systemy będą stosowane także do ogrzewania i klimatyzowania pomieszczeń, kontroli dostępu oraz zabezpieczenia obiektów przed włamaniem i pożarem.
Budowa nowego centrum badawczo-rozwojowego wiąże się z wydatkami rzędu około 160 milionów euro.
0 komentarzy dodaj komentarz