W 2007 roku Dział Systemów Kontroli Nadwozia firmy TRW Automotive zaprezentował zintegrowany elektroniczny panel sterowania (IECP – Integrated Electronic Control Panel), za pomocą którego zarządza się rozmaitymi podsystemami zamontowanymi w aucie. Koncern nieustannie udoskonala technologie związane z opisywanymi panelami, starając się połączyć w jednym, centralnym module wszystkie elementy potrzebne do sterowania elektroniką pokładową i innymi elementami pojazdu.
Firma kładzie duży nacisk na ulepszenie interfejsów stosowanych w panelach IECP. Udoskonalane są wyświetlacze odpowiedzialne za prezentację grafiki, ekrany są integrowane z pojemnościowymi panelami dotykowymi, a do touchpadów zostaje dodana funkcja rozpoznawania pisma. Inżynierowie zatrudnieni w firmie TRW rozwijają też technologię przełączników membranowych oraz systemy zabezpieczenia powierzchni dotykowej przed odciskami i zadrapaniami.
Wiele uwagi poświęca się także technologiom haptycznym, czyli mechanizmom zapewniającym interakcję użytkownika z urządzeniem dzięki zmysłowi dotyku. W tym ostatnim przypadku osoba posługująca się panelem stosuje zmienną siłę nacisku na ekran dotykowy i korzysta z gestów, a wyświetlacz odpowiada na takie działania za pomocą wibracji. Wszystko to ma zagwarantować nie tylko zwiększoną wygodę sterowania, ale również bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów – zaawansowane panele w mniejszym stopniu przyczyniają się do rozproszenia uwagi osoby kierującej pojazdem.
Prace prowadzone w firmie TRW Automotive zyskały uznanie największych producentów samochodów. Przykładowo, szefowie Ford Motor Company zdecydowali się zastosować panele sterujące marki TRW w pojazdach takich jak Ford Fiesta i Ford Focus. Firma TRW zawarła również kontrakty na dostarczenie paneli IECP dla dwóch spośród dziesięciu najlepiej sprzedających się w Ameryce Północnej samochodów.
Wytwarzane przez TRW panele IECP mogą mieć kolor, podświetlenie i zdobienie obudowy ekranu dobrane do stylistyki wnętrza pojazdu. Firma proponuje także integrację panelu z interfejsami urządzeń zewnętrznych. W tym przypadku stosuje się połączenia kablowe lub bezprzewodowe, takie jak na przykład Bluetooth. Panel rozszerzony o dodatkowe interfejsy służy wówczas do sterowania urządzeniami przenośnymi (takimi jak telefony komórkowe bądź odtwarzacze MP3) albo zapewnia szerokopasmowe połączenie z Internetem
0 komentarzy dodaj komentarz