strona główna Biznes Dożywotnia gwarancja
2012-01-03, ostatnia aktualizacja 2012-01-03 08:48

Dożywotnia gwarancja

Fot. Kamasa Tools

Fot. Kamasa Tools

Szwedzką firmę Kamasa Tools założył w 1968 roku polski emigrant Zygmunt Kamasa. W 1977 roku sprzedał ją koncernowi KG Knutsson AB, który utrzymał i rozwinął tę znaną już na świecie markę.

Działalność firmy Kamasa Tools oparta była od początku na koncepcji wykorzystania sławnych szwedzkich stali do tworzenia konstrukcyjnie prostych, lecz bardzo wytrzymałych mechanicznie i odpornych na zużycie narzędzi montażowych. Tę założoną najwyższą jakość udało się osiągnąć w bardzo krótkim czasie, lecz sama marka, oznaczająca po polsku „narzędzia Kamasy”, nie bardzo przemawiała do wyobraźni jej pierwszych potencjalnych klientów.

Do pełnego sukcesu handlowego potrzebny był nie tylko jakiś chwytliwy slogan reklamowy, oddający w maksymalnym skrócie wszystkie użytkowe atuty tych nowych na rynku produktów, lecz także łatwe do zweryfikowania potwierdzenie ich deklarowanych zalet. Tę funkcję spełniło wprowadzenie w 1969 roku nieznanej nigdzie wcześniej gwarancji for life, czyli „na (całe) życie”, w myśl zasady: raz kupisz i możesz używać dowolnie długo. 

W przypadku narzędzi Kamasy zapewnienia te znalazły pełne potwierdzenie w praktyce wielu użytkowników z całego świata. Z produktami reklamowanymi przez coraz liczniejszych naśladowców tej koncepcji bywało już różnie, skutkiem czego do czasów obecnych określenie for life zdołało się znacznie zdewaluować, a nawet ośmieszyć (słyszy się już niekiedy nawet o samochodach i oponach for life!). 

Polskim odpowiednikiem tego terminu jest „dożywotnia gwarancja”, niezbyt udanym, bo kojarzy się niepotrzebnie z najwyższym obecnie wymiarem kary i budzi wątpliwości, czyjego „dożywocia” dotyczy: użytkownika czy sprzętu? Oba wyjaśnienia są błędne, gdyż dziwna byłaby gwarancja tracąca ważność w chwili zgonu nabywcy, a jeszcze dziwniejsza, gdyby się ją traciło z powodu zniszczenia „gwarantowanego” narzędzia.  

Lepiej więc przyjrzeć się rzeczy-wistym warunkom gwarancji udzielanej na wszystkie narzędzia ręczne Kamasa Tools i większość innych produktów tej marki. Stosuje się ją bez żadnych ograniczeń czasowych w przypadku jakichkolwiek wad materiałowych lub produkcyjnych. Produkt uszkodzony, po dostarczeniu go do autoryzowanego dystrybutora, zostaje wymieniony na nowy lub równorzędny z bieżącej oferty. Nie trzeba przy tym okazywać dowodu zakupu, ani innych dokumentów. Przed wymianą dokonywana jest tylko dokładna ocena stanu zwróconego narzędzia. 

Dożywotnia gwarancja nie obejmuje bowiem zniszczeń lub uszkodzeń spowodowanych nieprawidłowym użytkowaniem i przechowywaniem (np. nadmiernym obciążeniem lub zaniedbaniem obowiązkowej konserwacji antykorozyjnej). Nie można też stosować dożywotniej gwarancji do urządzeń lub ich części ulegających normalnemu, eksploatacyjnemu zużyciu (np. tępienie się ostrza lub błędne działanie klucza dynamometrycznego z powodu braku wymaganej jego kalibracji). 

W przypadku narzędzi pneumatycznych, hydraulicznych i elektrycznych, a także urządzeń testowych i pomiarowych przysługuje nabywcom ustawowe prawo do reklamacji obowiązujące w danym kraju, które zwykle obejmuje okres jednego roku od daty zakupu. Przyczyną późniejszych ich awarii jest z reguły zwykłe, stopniowe zużycie, a nie nagłe ujawnienie się pierwotnych wad materiałowych lub wykonawczych.



Marcin Konieczny
Dyrektor sprzedaży/zakupu, SEBA - wyłączny dystrybutor Kamasa Tools w Polsce



Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2