DEKRA Polska sp. z o.o. zorganizowała 10 maja 2011 r. w Warszawie konferencję poświęconą prezentacji naj- nowszego, tegorocznego raportu o stanie bezpieczeństwa na europejskich i polskich drogach w zakresie dotyczącym pieszych i rowerzystów.
W kwestiach związanych z motoryzacją i ruchem drogowym DEKRA jest instytucją najbardziej kompetentną, ponieważ zajmuje się nimi od 1925 roku, początkowo w Niemczech, a obecnie w 50 krajach Europy, jak również w Ameryce Północnej, Brazylii i Afryce Południowej. Zatrudnia dziś łącznie ponad 24 000 pracowników. Ma wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego nie tylko poprzez okresowe badania pojazdów i zapobieganie wypadkom dzięki eliminacji usterek technicznych, lecz także dzięki własnym ośrodkom badawczym i certyfikacyjnym oraz swej aktywnej obecności w wielu organizacjach międzynarodowych, istotnych dla rozwoju motoryzacyjnego ustawodawstwa, przede wszystkim w ramach UE. Prowadzi też własne wielkie przedsięwzięcia społeczno-edukacyjne.
W zakresie problematyki objętej tegorocznym raportem na szczególną uwagę zasługują następujące tego rodzaju akcje:
W samym Raporcie DEKRA 2011 można znaleźć szczegółowe opracowanie takich zagadnień, jak:
Dokonanym ustaleniom towarzyszą liczne wnioski, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ich alarmująca niekiedy wymowa ma jednak swoje pozytywne skutki, także w odniesieniu do naszych krajowych realiów. W ciągu ostatniego dziesięciolecia w Polsce wskaźnik procentowy wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów systematycznie malał z 36,6% w 2000 r. do 29% w roku 2009. To nie znaczy jednak, by był on zadowalający, skoro w 2009 roku śmierć na polskich drogach poniosło 1 477 pieszych a 12 328 zostało rannych.
W związku z tym autorzy raportu zalecają m.in.:
Galeria: Konferencja DEKRA w Warszawie, 10 maja 2011
0 komentarzy dodaj komentarz