strona główna Mechanika Zimowy przegląd pojazdu z zawieszeniem pneumatycznym
2025-01-07, ostatnia aktualizacja 2025-01-07 21:06

Zimowy przegląd pojazdu z zawieszeniem pneumatycznym

Arnott

Zima jest okresem, kiedy pojazdy eksploatowane są w cięższych warunkach. Podstawy ich przeglądu w warsztacie wtedy są oczywiste: wymiana opon, także sprawdzenie płynu do spryskiwaczy. Często jednak pomija się inny ważny aspekt przeglądu - zawieszenie pneumatyczne, oczywiście jeśli pojazd jest w nie wyposażony. To błąd, a zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do kosztownych usterek oraz pogorszenia właściwości jezdnych. Jest kilka powodów dla których ważne jest włączenie zawieszenia powietrznego do standardowego zimowego przeglądu.

Zawieszenia pneumatyczne podczas zimowego przeglądu
Niskie temperatury, oblodzona nawierzchnia czy opady śniegu - to kilka czynników, które negatywnie wpływają na poszczególne układy pojazdu, w tym oczywiście układ zawieszenia pneumatycznego. Miechy powietrzne, sprężarka i zawory rozdzielacza są wyjątkowo podatne na uszkodzenia, szczególnie w ekstremalnych temperaturach.

Włączając przegląd pneumatyki do zimowego przeglądu nie tylko zapewniamy bezpieczeństwo kierowcy i pasażerom, ale okazujemy troskę i profesjonalizm, które budują pozytywny obraz warsztatu w oczach klientów. Podczas wymiany opon lub kół na zimowe, samochód jest już na podnośniku i jest to doskonała okazja do przeglądu zawieszenia pod kątem „zimowych” problemów i zapobieżenia dalszym ewentualnym awariom. Jak taki przegląd powinien wyglądać?

Rozmowa z klientem
Kilka prostych pytań pomoże odkryć potencjalne usterki w układzie pneumatyki. Zatem można zapytać klienta czy: Zauważył opadanie pojazdu o 2-3 centymetry przez noc? Czy któreś koło lub strona wydają się być niżej niż reszta? Jeśli odpowiedź na któreś z tych pytań jest twierdząca wypada przyjrzeć się układowi bliżej.

Wizualna inspekcja miechów i kolumn pneumatycznych
Należy szukać niewielkich pęknięć i oznak zużycia gumowych elementów miechów. Niska temperatura powoduje twardnienie gumy, a to może doprowadzić do pęknięć. Naprawa na tym etapie okaże się stosunkowo niedroga i uniknie się poważniejszych problemów w przyszłości. Więcej na ten temat w artykule "Praca z zawieszeniem pneumatycznym".

Nieszczelności
Najprostszą metodą wykrycia nieszczelności jest spryskanie podejrzanych obszarów roztworem wody z mydłem. Pojawiające się pęcherzyki powietrza oznaczają wycieki. Niektóre wycieki mogą się pojawiać w mniej widocznych miejscach takich jak zgięcia gumy. Należy więc dokładnie spryskać całą powierzchnię rękawa gumowego nie pomijając obszarów zasłoniętych kiedy pojazd jest na normalnej wysokości. Należy sprawdzić kolumny pneumatyczne i amortyzatory pod kątem wycieków oleju czy korozji.

Kompresor i przewody powietrzne
Należy sprawdzić czy kompresor pracuje poprawnie oraz czy przewód dolotowy nie ma pęknięć i innych uszkodzeń. Uszkodzony przewód może wprowadzić do głowicy pompy zanieczyszczenia i wilgoć, która gdy zamarznie, może spowodować uszkodzenia zaworów. W takim przypadku będziemy mieli do czynienia z błędnym poziomowaniem i komunikatami błędów na desce rozdzielczej.

Ważne podczas inspekcji zawieszenia pneumatycznego
Włącz tryb podnośnika czyli "jack mode" jeśli jest dostępny: powoduje to zatrzymanie powietrza w miechach w czasie unoszenia pojazdu. Jeśli pojazd nie posiada tego trybu, można go podnosić bez specjalnych przygotowań. Niektóre systemy samoczynnie rozpoznają unoszenie pojazdu i utrzymują odpowiednią ilość powietrza w miechach.

Unikaj dekompresji układu: nigdy nie opuszczaj pojazdu z pustymi miechami. Może to oprowadzić do niewłaściwego ułożenia się rękawów gumowych i uszkodzenia miecha lub wypadnięcia rękawa spod opaski zaciskowej.

Wymieniaj uszkodzone element zawieszenia pneumatycznego parami. Więcej na temat zawieszeń w artykułach eksperta firmy Arnott.

Regenerowane kolumny pneumatyczne marki Arnott

Po odpowiednim sprawdzeniu układu zawieszenia należy także poprawnie wykonać pozostałe czynności, w tym:

  • montaż opon zimowych z odpowiedną głębokością bieżnika,
  • sprawdzenie stanu akumulatora i alternatora,
  • sprawdzenie stanu klocków hamulcowych i płynu hamulcowego,
  • sprawdzenie czy wycieraczki i płyn do spryskiwaczy są gotowe na warunki zimowe.

Dodanie inspekcji zawieszenia pneumatycznego do checklisty czynności wykonywanych podczas zimowego przeglądu może zapobiec kosztownym awariom i naprawom. Wychwytując zawczasu takie problemy jak nieszczelności lub zużyte miechy powietrzne, można w prosty sposób zapobiec drogim naprawom (np. wymiana kompresora). Taka proaktywna postawa, pomaga utrzymać samochody klientów w sprawności, buduje zaufanie do serwisu oraz zapewnia komfort i niezawodność podróżowania w zimowych miesiącach. Wnikliwa inspekcja otwiera także możliwości sprzedaży dodatkowych usług i części co ma niewątpliwy wpływ na finansową stabilność warsztatu.



Informacja prasowa
Portal publikuje informacje prasowe skierowane do pracujących w warsztatach samochodowych napraw oraz środowiska aftermarketu motoryzacyjnego.



Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2