Naprawa zamiast wyrzucania do śmieci, „prawo do naprawy” zawarte w dyrektywie UE stanowi ważną wytyczną dotycząca oszczędzania zasobów także w odniesieniu do odzieży. W firmie Mewa, będącej dostawcą usług tekstylnych, naprawa odzieży roboczej już teraz stanowi część składową kompleksowej usługi.
Kompleksowa usługa w zakresie odzieży roboczej i ochronnej - oprócz wymiany zapięć i suwaków oraz naprawy odzieży w rozdartych miejscach - obejmuje również wymianę całych elementów odzieży, takich jak kieszenie, rękawy lub mankiety. Jednocześnie produkowane są odpowiednie zestawy naprawcze. Wykorzystywanie wycofanych elementów odzieży jest także powszechną praktyką, dzięki czemu te części odzieży, które nadal nadają się jeszcze do użytku, mogą być zastosowane ponownie.
- Jeśli weźmiemy pod uwagę, że każdego roku w Europie około 5,8 miliona ton tekstyliów staje się odpadem, to pod względem zrównoważonego rozwoju ich naprawianie ma wyraźną przewagę nad recyklingiem - wyjaśnia Wolfgang Quednau, partner zarządzający w firmie BTTA GmbH zajmującej się technicznym zastosowaniami tekstyliów.
Firma Mewa posiada własny dział badań i rozwoju odzieży roboczej i ochronnej, dzięki czemu ma znaczący wpływ na jakość produkowanych tekstyliów. Nowe materiały są intensywnie testowane w laboratorium przed ich zastosowaniem. Jako dostawca usług tekstylnych koncentrujący się na zrównoważonym rozwoju, Mewa prowadzi też badania w zakresie możliwych zastosowań materiałów pochodzących z recyklingu, jak i ponownego wykorzystania włókien z tekstyliów wycofanych z użytkowania.
Wraz z Politechniką w Brunszwiku oraz Uniwersytetem Nauk Stosowanych Dolnej Nadrenii jako partnerami naukowymi firma Mewa jest obecnie zaangażowana w projekt badawczy realizowany przez Centrum Badawcze Jülich. Projekt, finansowany przez Federalne Ministerstwo Oświaty i Badań Naukowych, dotyczy możliwości chemicznego recyklingu poliestru pochodzącego z różnych mieszanych włókien, do postaci takich włókien, które nadawałyby się do ponownego wykorzystania.
Informacja prasowa
Portal publikuje informacje prasowe skierowane do pracujących w warsztatach samochodowych napraw oraz środowiska aftermarketu motoryzacyjnego.
0 komentarzy dodaj komentarz