strona główna Aktualności Wielkie czyszczenie CEPiK-u
2024-06-07, ostatnia aktualizacja 2024-06-07 12:49

Wielkie czyszczenie CEPiK-u

Fot. SDCM

Już 10 czerwca 2024 r. z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zniknie ponad siedem milionów aut – wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Chodzi o tak zwane „martwe dusze”, czyli samochody, które od dłuższego czasu nie mają ważnych badań technicznych ani ubezpieczenia OC. W większości mowa o samochodach, które fizycznie już od dawna nie istnieją, co nie przeszkadza im zaśmiecać bazy danych i przekłamywać obrazu polskiego parku samochodowego.

O absurdach CEPiK-u zrobiło się w Polsce głośno wiele lat temu, gdy opublikowany został raport Koalicji R2RC zainicjowanej przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM). Przenalizowane dane wskazywały dobitnie jak (nie)wiarygodne są dane widniejące w bazie. Wystarczy wspomnieć, że widniało w niej kilka milionów pojazdów dawno już zezłomowanych, istniejących jedynie we wdzięcznej pamięci swoich poprzednich właścicieli. Pełno w niej pojazdów sprzed I wojny światowej, zawiera również informacje o takich modelach, a nawet markach, które już w zasadzie mało kto pamięta: wartburgach, syrenkach, żukach, zaporożcach i tak dalej. Wszystko to w dziesiątkach i setkach tysięcy.

- Z danych CEPiK wynika, że w Polsce zachowało się historyczne dziedzictwo światowej motoryzacji i mamy w naszym kraju unikaty, o które powinny starać się muzea z całego świata, a widok polskich ulic powinien, z grubsza rzecz biorąc, przypominać Hawanę. Można się z tego śmiać, ale ma to swoje poważne następstwa. Przez fałszujący rzeczywistość pryzmat statystyk na rynek motoryzacyjny patrzą ci, od których zależy kształt regulujących go przepisów. Błędne dane dają błędne wyniki, na przykład co do wieku parku samochodowego, ilości pojazdów na 1000 mieszkańców i tak dalej. Może to doprowadzić do podejmowania błędnych decyzji. (…) Bardzo dobrze, że po kilkunastu latach apeli skończymy z tym ośmieszającym nas bałaganem – mówi Tomasz Bęben, prezes (SDCM)

Zgodnie z zapisami art. 17 ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania skutków kradzieży tożsamości, co do zasady decyzje o rejestracji pojazdu wydane przed 14 marca 2005 r. oraz dotyczące pojazdów, które przez okres 10 lat nie były ubezpieczane ani poddawane okresowym badaniom technicznym, o ile im podlegały, wygasną z mocy prawa z dniem 10 czerwca 2024 r. Co do zasady, ponieważ dla zapominalskich, których samochody jednak istnieją, a z jakiegoś powodu nie były ubezpieczane czy poddawane badaniom technicznym, ustawodawca zapewnił możliwość powtórnej rejestracji.

Dzięki tej zmianie obraz polskiego parku samochodowego widoczny w bazie CEPiK-u znacznie się zmieni. Zniknie około siedem milionów aut, przez co liczba pojazdów na 1000 mieszkańców spadnie z ponad siedmiuset na niewiele ponad pięćset. Park samochodowy ulegnie również „odmłodzeniu”.

Tagi

SDCM 



Wasi dostawcy




Podobne

Polecane


ver. 2023#2