strona główna Ciekawostki Pininfarina - mistrz stylizacji
2021-02-25, ostatnia aktualizacja 2021-02-25 11:58

Pininfarina - mistrz stylizacji

Fot. Pininfarina, Archiwum

Fot. Pininfarina, Archiwum

Do Battisty Fariny, urodzonego w 1893 roku jako dziesiątego z jedenastu braci, od najmłodszych lat przylgnęło przezwisko Pinin, co w piemontowskim dialekcie oznacza: najmłodszy i najmniejszy. Jakoż i wzrost miał nieduży (152 cm), lecz wielkie ambicje.

W pracy, którą jako nastolatek wykonywał w należącym do brata warsztacie blacharskim, rozwinął umiejętności projektowania i konstrukcji  samochodowych nadwozi. Dla rozszerzenia horyzontów odwiedził zakłady Forda w Detroit, gdzie podpatrzył kilka interesujących rozwiązań, ale bez wahania odrzucił intratną ofertę zatrudnienia. Miał inne plany. W wieku trzydziestu kilku lat założył własną firmę pod szyldem Carrozzeria Pinin Farina. Otwarty umysł, wyobraźnia, wrodzone zdolności projektowe i umiejętności menadżerskie spowodowały, że szybko zdobył uznanie. Nawiązał relacje z Alfą Romeo, Fiatem, Lancią, Nashem, Peugeotem, Rolls Roycem, Volvo i innymi, dla których projektował nadwozia.

Elegancja tych projektów urzekła innego wizjonera, którym był twórca sportowej marki i stajni wyścigowej Formuły 1 – Enzo Ferrari. W 1952 roku obaj panowie rozpoczęli współpracę, a w jej wyniku powstały najpiękniejsze, najskuteczniejsze samochody wyścigowe owych czasów. Kontrakty z Ferrari obsługiwał syn Battisty – Sergio, który po śmierci ojca w 1966 roku objął stanowisko prezesa i za specjalnym przyzwoleniem prezydenta Włoch zmienił nazwisko na Pininfarina.

Sergio wyposażył firmę w nowoczesne urządzenia do modelowania i badań. Zbudował pierwszy we Włoszech tunel aerodynamiczny i wykorzystał go przy projektowaniu nadwozi samochodowych. Był prawdziwym człowiekiem renesansu – prowadził czynne, pełne wyzwań życie jako szef firmy, projektant, profesor na Politechnice w Turynie, poseł do Parlamentu Europejskiego, Prezydent Międzynarodowej Organizacji Producentów Samochodów, prezes, przewodniczący lub wiceprzewodniczący licznych organizacji branżowych, społecznych oraz stowarzyszeń. Otrzymał dziesiątki międzynarodowych prestiżowych nagród i wyróżnień. Zmarł w Turynie w 2012 roku w wieku 86 lat. Dziś firmę prowadzą jego dwaj synowie, Pininfarina zaś nadal uważana jest za światowego mistrza eleganckich kształtów, dobrego smaku, form i proporcji. Stanowi synonim włoskiego stylu, podobnie jak Prada czy Armani. Do historii przeszły zaprojektowane przez nią nadwozia, takie jak: Cisitalia z 1947 roku, liczne modele Ferrari (Barghetta, Testarossa i in.), czy Peugeot 406 Coupé. Pojazdy te poszukiwane są przez kolekcjonerów, a ich ceny przyprawiają o zawrót głowy.

Tagi

Pininfarina 



Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2