strona główna Nadwozia Filtry kabinowe Blue Print
2020-06-19, ostatnia aktualizacja 2020-06-19 06:00

Filtry kabinowe Blue Print

Fot. Blue Print

Fot. Blue Print

Filtr kabinowy został po raz pierwszy zamontowany w samochodzie osobowym w latach 40., ale trzeba było czekać do lat 80., by zaczęto go powszechnie stosować – najpierw w modelach prestiżowych, a następnie w pojazdach produkowanych masowo.

Filtr kabinowy nie ma znaczenia dla pracy i niezawodności silnika, więc jego stan podczas rutynowej obsługi często bywa pomijany. Tymczasem odgrywa on bardzo ważną rolę, chroniąc kierowcę i pasażerów przed szkodliwymi zanieczyszczeniami.

Podczas jazdy po zatłoczonych drogach lub w korku samochodem bez filtra kabinowego kierowca i pasażerowie samochodu oddychają powietrzem zawierającym wysokie stężenia pyłu, sadzy, pyłków, bakterii, wirusów oraz spalin, co negatywnie wpływa na ich zdrowie oraz wywołuje reakcje alergiczne u co piątej osoby.

Najwyższa jakość

Filtr kabinowy oczyszcza powietrze wpadające do wnętrza i zapobiega wdychaniu zanieczyszczeń przez kierowcę i pasażerów. Niestety, ma on ograniczoną wydajność i swoje zadanie spełnia jedynie wtedy, gdy jest regularnie wymieniany (przynajmniej raz w roku). Rozwojowi filtrów poświęcono wiele badań, a jedną z podstawowych inspiracji był wpływ zanieczyszczenia powietrza na ludzki organizm.

Każdy filtr kabinowy Blue Print wytwarzany jest według takich samych standardów i przy wykorzystaniu tej samej technologii, jak w przypadku elementów montowanych fabrycznie. Dzięki temu zapewnione są: precyzja wymiarów, dokładność montażu oraz komfort pasażerów.

Technologia

Filtry kabinowe Blue Print zaprojektowane są zgodnie ze specyfikacją fabryczną producentów samochodów i zapewniają maksymalny poziom skuteczności. Jest to możliwe dzięki połączeniu wybranych lub wszystkich technologii opisanych poniżej. Materiał filtracyjny wykonano z syntetycznej włókniny, która produkowana jest w technologii pneumotermicznej (meltblown), co pozwala nadać jej wymagany kształt i wytrzymałość.

Powłoki polifenolowe

Powierzchnia nowego filtra kabinowego pokryta jest naturalnym polifenolem – związkiem aromatycznym, który można znaleźć w skórce winogron, owocach granatu i herbacie. Jest on stosowany w filtrach kabinowych dla zapobiegania rozwojowi bakterii i mikroorganizmów oraz w celu wychwytywania z wdychanego powietrza alergenów, takich jak: pyłki brzozy, zarodniki grzybów i formaldehyd. Ich eliminacja ma duży wpływ na samopoczucie pasażerów cierpiących na dolegliwości układu oddechowego.

Efekt elektrostatyczny

Podczas przechodzenia powietrza przez włókna filtracyjne generowane są ładunki elektrostatyczne przyciągające cząsteczki o wielkości 0,3 mikrona, a także bakterie i nanocząsteczki sadzy emitowanej przez silniki wysokoprężne. Cząsteczki o wielkości od 0,3 do 0,9 mikrona stanowią ogromne ryzyko dla zdrowia człowieka, ponieważ są zbyt małe, by zostać wychwycone przez włoski w nosie, a jednocześnie za duże, by wydech usunął je z organizmu.

Węgiel aktywny

Kolejnym czynnikiem zwiększającym skuteczność działania filtrów kabinowych jest węgiel aktywny. W materiale filtracyjnym osadzone są drobne cząsteczki nawęglonej i rozkruszonej skorupy orzecha kokosowego. Posiadają one mikroskopijne kanaliki, zatrzymujące szkodliwe gazy, takie jak dwutlenek azotu (NOX), emitowane przez silniki benzynowe i wysokoprężne.

Jeden gram węgla aktywnego ma powierzchnię ponad 1000 metrów kwadratowych, jednak wraz z upływem czasu traci swoją skuteczność działania.

Cechy i zalety filtrów kabinowych

• Zmniejszają narażenie pasażerów samochodu na zanieczyszczenia powietrza, takie jak: kurz, pyłki, owady, sadze emitowane przez silniki wysokoprężne, pył z opon i hamulców oraz szkodliwe gazy, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

• W zależności od wersji zawierają polifenole, zapobiegające rozwojowi na powierzchni filtra bakterii i mikroorganizmów.

• Zapobiegając przedostawaniu się do wnętrza samochodu alergenów, takich jak pyłki brzozy, zarodniki grzybów i formaldehyd, pomagają w uzyskaniu bardziej komfortowej atmosfery dla osób cierpiących na astmę lub alergie, których jednym z objawów jest katar sienny.

• Podobnie jak w przypadku elementów montowanych fabrycznie, filtry z węglem aktywnym przyciągają i zatrzymują najmniejsze cząsteczki, takie jak NOX i siarkowodór. Wysoka skuteczność filtrowania wspiera bezpieczeństwo bierne, które ma szczególne znaczenie w warunkach jazdy miejskiej, w korkach drogowych lub w tunelach.

• Niezabrudzony filtr kabinowy pozwala na przedostawanie się do wnętrza pojazdu czystego powietrza, spowalniając proces powstawania warstwy brudu na wewnętrznej powierzchni przedniej szyby i pozwalając na szybsze jej odmrożenie w warunkach zimowych.

Ostrożność podczas montażu

W przypadku niektórych filtrów kabinowych montaż jest utrudniony ze względu na ograniczony dostęp lub różnice w budowie wersji z kierownicą po prawej lub lewej stronie. Należy zwrócić szczególną uwagę na poprawny montaż filtra, ponieważ poskręcany i powyginany element może przepuszczać nieprzefiltrowane powietrze.



Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2