Zgodnie z nowymi przepisami unijnymi bezpieczny okres użytkowania podnośnika warsztatowego wynosi 22 tysiące cykli.
Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 czerwca br. Mówi o tym rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie eksploatacji, modernizacji i napraw urządzeń transportu bliskiego (UTB). Do urządzeń takich zalicza się między innymi podnośniki samochodowe wykorzystywane w serwisach, warsztatach oraz stacjach diagnostycznych.
Co zrobić w sytuacji, kiedy nie wiadomo, ile cykli przepracował podnośnik lub nie jest znana historia urządzenia? Zgodnie z normą europejską EN1493 przewidywana trwałość podnośnika ustalona jest na 22 tysiące cykli. Przyjmując średnio 8 cykli dziennie daje to okres około 10 lat eksploatacji. Znając datę produkcji można zatem określić resurs podnośnika. Po tym okresie urządzenie może być nadal eksploatowane, jednak wymagany jest jego generalny przegląd z badaniem elementów konstrukcyjnych włącznie.
Użytkownik podnośnika będzie także zobligowany ustawą do prowadzenia dodatkowego dziennika resursu, który może być wymagany przez inspektora UDT podczas rocznego badania kontrolnego oraz do odtworzenia resursu dla już eksploatowanego urządzenia.
Przegląd generalny podnośnika obejmować będzie między innymi diagnostykę mikropęknięć materiału (podobnie jak w suwnicach czy dźwigach). Na wykonanie tego badania właściciel 10-letniego (i starszego) podnośnika ma 12 miesięcy od upływu terminu rocznego badania UDT.
0 komentarzy dodaj komentarz