Czasami najdrobniejsze zmiany mają znaczący wpływ na wysokość rachunku za energię elektryczną. Kai vom Lehn, konsultant marki Standox ds. energii, udziela kilku porad, które mogą przyczynić się do zmniejszenia opłat.
Wskazówka nr 1: wykorzystanie ciepła generowanego przez sprężarkę
Sprężarki to urządzenia bardzo energochłonne i mało wydajne. Jedynie 10 do 15% pobieranej przez nie energii jest przekształcana w sprężone powietrze. Reszta marnuje się w postaci wytwarzanego ciepła. Można ją jednak wykorzystać do ogrzania warsztatu. Warto też regularnie kontrolować układ ciśnieniowy oraz wszystkie narzędzia pneumatyczne pod kątem nieszczelności lub uszkodzeń.
Wskazówka nr 2: wymiana żarówek
Tradycyjne 72-watowe świetlówki stosowane w wielu warsztatach pochłaniają niemal tyle energii co 40-calowy telewizor LCD. Tymczasem energooszczędne diody LED pobierają jedynie 24 W przy takiej samej ilości generowanego światła.
Wskazówka nr 3: modernizacja kabiny lakierniczej
Współczesne kabiny lakiernicze są ekonomiczne, ale starsze modele mogą w znacznym stopniu podwyższać rachunki za prąd. Inwestycja w nowy sprzęt nie zawsze jest opłacalnym wyjściem. Czasem lepiej jest zmodernizować używaną kabinę (np. poprzez montaż systemu odzyskiwania ciepła, który wykorzystuje generowane ciepło do ogrzewania kabiny). Inną metodą jest montaż nowych elektronicznych układów sterowania. Kabiny, które można jedynie włączyć i wyłączyć, są często niepotrzebnie podgrzewane do bardzo wysokich temperatur. Inteligentny układ sterowania ogrzewaniem do różnych obszarów kabiny pozwala oszczędzić nawet do 40% energii.
Wskazówka nr 4: sposoby znane z życia codziennego
Warto korzystać z funkcji oszczędzania energii drukarek, komputerów i urządzeń ksero. Po zakończeniu pracy nie powinno się zostawiać żadnych urządzeń ani włączonych, ani w trybie uśpienia, lecz za każdym razem je wyłączać. Kupując sprzęt elektroniczny trzeba zwracać uwagę na klasę efektywności energetycznej. Koszt żarówek energooszczędnych zwróci się w każdym miejscu, w którym światło jest włączone przez dłużej niż godzinę dziennie. W magazynach, korytarzach i innych miejscach, w których rzadziej się przebywa, przyda się oświetlenie włączane czujnikiem ruchu.
Wskazówka nr 5: organizacja pracy
Z wielu analiz wynika, że w przypadku warsztatu zatrudniającego dziesięciu pracowników przemyślane wykorzystywanie energii elektrycznej potrafi przełożyć się na oszczędności na poziomie 6500 zł w skali roku.
Wskazówka nr 6: prośba o poradę specjalisty
O możliwych oszczędnościach właściciele warsztatów przekonują się często po uzyskaniu niezależnej, profesjonalnej pomocy. Konsultanci nie tylko potrafią określić, gdzie można wygenerować oszczędności, lecz także sugerują, co należy zrobić i kiedy się to zwróci. Przemyślane inwestycje mogą zmniejszyć roczny koszt energii elektrycznej średnio o 30%.
0 komentarzy dodaj komentarz