strona główna Aktualności Podróże w erze mobilności
2016-11-22, ostatnia aktualizacja 2016-11-22 06:00

Podróże w erze mobilności

Fot. Bosch

Fot. Bosch

W czasie berlińskiego spotkania Automobilwoche Congress prezes zarządu firmy Bosch Volkmar Denner przedstawił wizję podróży w nieodległej przyszłości.

Denner podkreślił, że przyszłość branży motoryzacyjnej będzie kształtowana przez rozwój usług związanych z zapewnieniem mobilności. Oczekuje się, że tylko w latach 2017-2020 światowy rynek usług mobilnych rozwijanych dzięki dostępowi do sieci będzie rósł o prawie 25% rocznie. Już za kilka lat, w ramach Internetu rzeczy (IoT) samochody będą komunikowały się z innymi podłączonymi do sieci środkami transportu, a nawet z inteligentnymi domami.

Samochody prywatne staną się częścią systemu obejmującego transport publiczny i całą infrastrukturę miejską. Zmieni się też sposób myślenia o mobilności: nie będzie ona związana z dysponowaniem własnym pojazdem. Zdaniem Dennera nastąpi to w trzech etapach.

Najpierw samochody zostaną podłączone do sieci. Już obecnie wszystkie nowe auta sprzedawane w Niemczech mogą łączyć się z siecią. Dane o ruchu są dostępne w czasie rzeczywistym, a obsługa połączeń awaryjnych eCall i pobieranie muzyki wymagają dostępu do Internetu. Kierowcy mogą używać zarówno danych pozyskiwanych w czasie rzeczywistym, jak i pobierać treści rozrywkowe poprzez zainstalowane systemy infotainment. Dzięki dostępowi do Internetu samochód przyszłości będzie potrafił zrobić o wiele więcej: zostanie osobistym asystentem kierowcy.

W drugim etapie pojawią się usługi mobilne związane z dostępem do sieci poza samochodem. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu wystarczy jedna karta chipowa, aby korzystać z różnych środków transportu w mieście. Mechanizm jej działania będzie podobny jak w przypadku karty wejściowej na basen lub do biblioteki. Bosch tworzy w ramach projektu moveBW asystenta mobilności, który sprawi w przyszłości, że kierowcy w aglomeracji Stuttgartu będą mogli zaplanować trasę z wykorzystaniem różnych środków transportu, łącznie z przesiadaniem się na rowery, do pociągów i autobusów.

Trzeci etap jest związany z Internetem rzeczy, czyli połączeniem sieciowym pomiędzy samochodami, domami i miastami. Samochód skomunikuje się za pośrednictwem chmury z inteligentnym domem, a nawet inteligentnym miastem.

Tagi

Bosg  Transport  Internet 



Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2