Gaz LNG (Liquefied Natural Gas) jest ekologicznym paliwem zyskującym coraz więcej zastosowań. O korzyściach wynikających z jego użycia dla polskiej gospodarki rozmawiano w Gdańsku podczas debaty "Perspektywy rozwoju rynku LNG w Polsce".
Organizatorami spotkania były Grupa Lotos oraz Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza. Wśród uczestników znaleźli się m.in. przedstawiciele innych spółek skarbu państwa – PGNiG, Gaz-System, Polskie LNG, a także firm reprezentujących branżę morską (porty, stocznie).
Robert Pietryszyn, prezes Grupy Lotos podkreślił, że uruchomienie terminala LNG w Świnoujściu jest istotnym krokiem w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego w sektorze energii. W najbliższym czasie należy brać pod uwagę kolejne inwestycje dywersyfikujące źródła dostaw gazu ziemnego do Polski.
Dzięki realizacji Korytarza Północnego Polska miałaby szansę pozyskać gaz z Norwegii. Z kolei wykorzystanie tzw. jednostki FSRU (Floating Storage Regasification Unit) otwiera przed naszym krajem możliwość pozyskania gazu drogą morską od dostawców z całego świata.
LNG jest wykorzystywany z powodzeniem jako paliwo głównie w ciężkim transporcie drogowym i transporcie miejskim. Tego typu zastosowania są szeroko wdrażane m.in. w USA, gdzie równolegle rozwija się odpowiednią infrastrukturę do tankowania gazu w postaci skroplonej.
Od niedawna LNG wykorzystywany jest jako paliwo do zasilania jednostek pływających. Przykładem takiego zastosowania są nowoczesne statki budowane przez stocznię Remontowa Shipbuiding w Gdańsku.
2016-10-19 09:10
Stacje gazu ziemnego
Jacek
problemem może być ilość stacji na gaz ziemny jakie obecnie mamy https://zmianasprzedawcygazu.pl/gaz-ziemny-stacje/ chyba, że dołożone zostaną dystrybutory gazu do obecnie istniejących stacji, ale nie wszędzie to się da
1 komentarzy dodaj komentarz