Poruszone w tym artykule zagadnienia omówiono na przykładach rozwiązań gdyńskiej firmy Klimawent, legitymującej się prawie 20-letnim doświadczeniem i wiodącą na polskim rynku pozycją producenta tego rodzaju sprzętu.
Stanowiskowe odsysacze spalin stosowane są w polskich warsztatach samochodowych już niemal powszechnie. Okręgowe stacje kontroli pojazdów są zobligowane przepisami do posiadania takich urządzeń. Małe warsztaty i serwisy, choć nie mają takiego obowiązku, również starają się zapewnić komfort pracy swoim pracownikiem oraz czystość i estetykę swoich pomieszczeń roboczych.
Dostawy Klimawentu, zarówno przeznaczone dla odbiorców krajowych, jak i te realizowane w ramach rozwijającego się eksportu, mają charakter kompleksowy. Współpraca z klientem rozpoczyna się od wizji lokalnej i wykonania projektu, a kończy na montażu dostarczonych urządzeń i odbiorze wykonanej instalacji.
Rozwiązania najprostsze, przeznaczone dla małych warsztatów i serwisów, to odsysacze typu OW. Na ich konstrukcję składa się przewód elastyczny o długości 5 metrów, podczepiony do wspornika ściennego, oraz wentylator, który można zamontować bezpośrednio na tym samym wsporniku. Do tego celu używane są wentylatory kołnierzowe z rodziny WP-E lub dachowe z rodziny WP-D, minimalizujące hałas w obsługiwanych wnętrzach. Klimawent jest przy tym jedynym w kraju producentem wentylatorów średnioprężnych, nadających się do montażu na dachach obiektów.
Rys.: (od lewej) Odciąg szynowy KOS w wersji aluminiowej, odciąg bębnowy ALAN, odsysacz OW-2
Zamiast odsysaczy OW można stosować przestawne urządzenia typu OT. Składają się one z:
Najpopularniejsze urządzenie wśród odsysaczy spalin to niewątpliwie odciąg bębnowy typu ALAN, instalowany zarówno w najmniejszych warsztatach, jak i największych placówkach zajmujących się naprawami samochodów. Ma zwartą budowę, która nie zajmuje wiele miejsca na stanowisku naprawczym, i spory zasięg pracy dzięki zastosowaniu węża ssącego o długości do 12 metrów. Przewód ten nawijany jest na bęben odsysacza za pomocą sprężyny lub silnika elektrycznego, co bardzo ułatwia obsługę urządzenia.
Stacjonarny odciąg balansowy typu OBS przypomina wspomniane urządzenie OW. Ma bowiem przewód odsysacza zamontowany podobnie do specjalnego wspornika, lecz jego zasięg przedłużono aż do 9 metrów. Zastosowany tu system balansowy podciąga niewykorzystywany odcinek przewodu tak, aby nie był on uciążliwy dla obsługi ani narażony na uszkodzenia mechaniczne.
Rys.: Stacjonarny odciąg balansowy OBS
Odciągi szynowe typu KOS-L (wersja stalowa) i KOS-AL (wersja aluminiowa) wyposażone są również w systemy balansowe. Odsysacz spalin wraz z mechanizmem balansującym, czyli tzw. balanserem, porusza się po szynie wzdłuż kanału rewizyjnego lub w poprzek stanowisk naprawczych. Szyna składana jest z dowolnej liczby modułów o różnych długościach.
Rys.: Przestawne urządzenie OT
Systemy specjalne opracowuje się dla obiektów straży pożarnej lub jednostek wojskowych. W ofercie Klimawentu grupę tych odsysaczy reprezentują rozwiązania typu KOS-L-SSAK, BEL-SSAK czy OVER SSAK. Od standardowych różnią się one przystosowywaniem do konkretnych pojazdów przechowywanych w danym garażu. Wynika to ze szczególnych warunków pracy odsysacza, który np. musi błyskawicznie i samoczynnie odpinać ssawę od wozu strażackiego wyjeżdżającego na akcję.
Każdy z odsysaczy Klimawentu występuje oczywiście w wielu wersjach – o różnych średnicach i długościach przewodów, z różnymi wentylatorami, rodzajami ssawek oraz innych elementów dostosowujących urządzenie do wymagań klientów, specyfiki warsztatów i konstrukcji układów wydechowych obsługiwanych pojazdów.
0 komentarzy dodaj komentarz