W czerwcu bieżącego roku wejdzie w życie ustawa regulująca kwestię homologacji części samochodowych. W jej pierwotnym projekcie znajdowały się zapisy niekorzystne dla niezależnego rynku motoryzacyjnego, ale dzięki konsultacjom ustawodawców z przedstawicielami Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych udało się wypracować regulacje prawne, które zapewnią bezpieczeństwo nie zagrażając uczciwym przedsiębiorcom ani konkurencji.
W ustawie "Prawo o ruchu drogowym" znalazły się zapisy dotyczące zasad homologowania części zamiennych. Projekt polskich przepisów miał być dostosowany do regulacji europejskich, ale jego pierwotna wersja znacząco wykraczała poza obszar określony w unijnej dyrektywie. Nakazuje ona producentom homologację "części lub wyposażenia, które mogą stwarzać znaczne zagrożenie dla właściwego funkcjonowania układów, które są istotne dla bezpieczeństwa pojazdu lub jego oddziaływania na środowisko". Polski projekt ustawy zawierał wiele kontrowersyjnych zapisów, w tym przepis zakładający obowiązek homologowania niemal każdej części. Dla producentów oznaczałoby to konieczność ponoszenia dodatkowych nakładów na czasochłonny i kosztowny proces homologacji wszystkich elementów. Wprowadzenie ustawy w takim kształcie przełożyłoby się na wzrost cen części zamiennych.
W sprawę zaangażowało się Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, które podjęło działania w celu ochrony praw i interesów niezależnego rynku motoryzacyjnego. We współpracę z SDCM zaangażowało się wiele firm (również spoza stowarzyszenia). Prezes SDCM, Alfred Franke, mówi, że obecne regulacje są o wiele bardziej korzystne dla branży motoryzacyjnej. Ostateczny kształt ustawy jest zbliżony do regulacji obowiązujących w innych państwach europejskich.
Wypracowane rozwiązanie to wspólny sukces całej branży motoryzacyjnej. Projekt zapewnia podstawy do rozwoju niezależnej branży motoryzacyjnej w Polsce i jednocześnie eliminuje z rynku tych, którzy próbowaliby działać w sposób nieuczciwy.
SDCM Homologacja Konkurencja Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych prawo o ruchu drogowym ustawa
0 komentarzy dodaj komentarz