Od 1 listopada wszystkie opony do samochodów osobowych i dostawczych sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą być oznaczane etykietami informującymi o trzech parametrach ogumienia: efektywności paliwowej, drodze hamowania na mokrej nawierzchni i poziomie generowanego hałasu. Droga hamownia na mokrej nawierzchni okazuje się szczególnie istotna zimą, ponieważ bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Wśród dostępnych w Polsce opon klasy premium pod względem bezpieczeństwa wyróżniają się zimowe gumy firmy Yokohama: otrzymały one najwyższą klasę (A) w badaniach hamowania na mokrej nawierzchni.
Zgodnie z przepisami informacje o oponie mają być widoczne w formie etykiety naklejonej na bieżniku (nie dotyczy to samochodów ciężarowych) oraz przedstawiane we wszystkich materiałach informacyjnych i reklamowych. Etykiety naklejane na opony przedstawiać będą piktogramy wymienionych wcześniej parametrów oraz oceny uzyskane przez każdy model. Obowiązuje skala od A (najwyższa) do G (najniższa) oraz podawana jest liczba decybeli w przypadku poziomu hałasu zewnętrznego.
W badaniach hamowania na mokrej nawierzchni opony Yokohama W.drive V902A otrzymały najwyższą ocenę, czyli klasę A. Przekłada się to jednak na niższe wartości pozostałych dwóch parametrów: bardziej przyczepne ogumienie stawia bowiem duże opory toczenia (klasa C lub F).
0 komentarzy dodaj komentarz