Waterjet Academy to inicjatywa, dzięki której uczniowie szkół technicznych poznają innowacyjną technologię cięcia wodą. Druga edycja akcji rozpocznie się już za dwa tygodnie, a będą w niej uczestniczyć uczniowie II klasy o profilu mechatroniki elbląskiego Zespołu Szkół Mechanicznych. Projekt jest realizowany przez Urząd Miejski w Elblągu przy wsparciu technologicznym grupy JetSystem. Inicjatywie towarzyszy hasło „Kropla drąży wiedzę”.
Zajęcia odbywają się w laboratorium cięcia elbląskiej firmy JetSystem specjalizującej się w technologii waterjet – właśnie tam uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu poznają maszyny do cięcia wodą. Specjaliści JetSystem zapoznają młodzież z zasadą działania i zastosowaniem waterjetów. W ramach projektu odbędzie się też wykład poświęcony wzornictwu przemysłowemu i projektowaniu.
Ważną częścią Waterjet Academy są zajęcia praktyczne – dzięki nim młodzież może samodzielnie porównać technologię cięcie wodą z innymi metodami obróbki materiałów i ocenić, która z nich jest bardziej precyzyjna i wydajna.
Pierwszej edycji programu towarzyszył konkurs, w którym uczestnicy mieli zaprojektować statuetkę dla Urzędu Miejskiego. Podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego w Zespole Szkół Mechanicznych autorzy najlepszych projektów otrzymali nagrody. Pierwsze miejsce zajął projekt Michała Etowskiego („Herb miasta na planie łopatki turbinowej”). W konkursie wyróżniono także pracę Tomasza Widowskiego (przedstawiającą herb Elbląga z zarysem charakterystycznych budynków) oraz statuetkę Anny Kostrzyńskiej zatytułowaną „Nie wiadomo w czym herb Elbląga”. Projekty zostały wycięte na maszynach OMAX i MAXIEM należących do firmy JetSystem. Podczas drugiej edycji Waterjet Academy również odbędzie się konkurs dla uczestników. Tym razem uczniowie zaprojektują ozdobę wielkanocną.
Inaugurację drugiego semestru Waterjet Academy zaplanowano na 19 września. Uczniowie ZSM będą spotykać się w laboratorium cięcia grupy JetSystem w Elbląskim Parku Technologicznym raz w miesiącu. Co istotne, współpraca grupy JetSystem z Zespołem Szkół Mechanicznych trwa także po zakończeniem zajęć Waterjet Academy: uczestnicy mogą odbyć praktyki w firmie.
W pierwszej edycji programu udział wzięło 22 uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu. Zajęcia teoretyczne i praktyczne trwały od lutego do maja, a cały cykl urozmaiciły ciekawe spotkania: gościem akademii był między innymi John Cheung – jeden z założycieli amerykańskiej korporacji OMAX, specjalizującej się w technologii cięcia wodą. Młodzież spotkała się też z elbląskim rzeźbiarzem Waldemarem Cichoniem.
0 komentarzy dodaj komentarz