Fot. GG Profits
Olimpijska drużyna z Łęczycy, od lewej: Andrzej Pawelczyk (nauczyciel), Rafał Chojnacki, Jarosław Piesik (nauczyciel), Marcin Wojtaszczyk i Łukasz Bartniak
Łatwiej jest narzekać na obecny stan szkolnej edukacji w motoryzacyjnych zawodach niż go skutecznie poprawiać.
Narzekamy na przestarzałe programy i takież podręczniki, brak nowoczesnych pomocy naukowych i przypadkową w znacznym stopniu tematykę zajęć praktycznych w usługowych warsztatach. Na żaden jednak z tych czynników nie mają bezpośredniego wpływu ani nauczyciele zawodowych przedmiotów, ani ich uczniowie, a świadomość tego działa zniechęcająco na jednych i drugich. Tak rodzi się przekonanie, że okres szkolnej nauki trzeba po prostu przetrwać w miarę bezboleśnie, zaś prawdziwe umiejętności i wiedzę zdobywać dopiero później w zawodowej pracy.
Na szczęście nie wszystkim to odpowiada i mamy coraz więcej przykładów dowodzących, że tak być nie musi. Inicjatywa należy przeważnie do ambitnych nauczycieli, ale też z reguły spotyka się z różnorodnym, zarówno merytorycznym, jak i sponsorskim poparciem działających w Polsce motoryzacyjnych firm. Młodzież uczestniczy w tych przedsięwzięciach tym chętniej, im więcej łączą one interesujących treści z atrakcyjnymi formami ich przekazywania. Dlatego najbardziej popularne okazują się niestandardowe szkolenia oraz rozmaite międzyszkolne konkursy zawodowej sprawności.
Firma GG Profits ma już na tym polu własne satysfakcjonujące doświadczenia. Niedawno zwrócił się do nas pan Paweł Wolski, nauczyciel Centrum Edukacji Zawodowej w Sieradzu, z propozycją wspólnej organizacji firmowego szkolenia dla jego uczniów. Poczuliśmy się zaszczyceni i stremowani równocześnie. Szkolimy najchętniej na temat przewodów zapłonowych, bo w tym jesteśmy najlepsi, ale może to sprawy nadmiernie specjalistyczne? Wbrew tym obawom spotkanie okazało się bardzo udane, a każdy jego uczestnik otrzymał od nas certyfikat ukończonego szkolenia pt. „Nowa jakość przewodów zapłonowych”.
W tym czasie uczniowie goszczącej nas szkoły przygotowywali się do międzyszkolnego konkursu motoryzacyjnego, więc dostarczyliśmy trochę pamiątkowych drobiazgów (koszulki, gadżety) na nagrody dla zwycięzców wewnętrznych eliminacji. W taki symboliczny sposób powinny być upamiętniane sukcesy na wszystkich konkursowych szczeblach, także tych kończących udział w dalszej rywalizacji, by budzić w przyszłych profesjonalistach szlachetną potrzebę pozamaterialnych satysfakcji z wykonywanego zawodu.
Inni nasi podopieczni, których początkowe konkursowe zmagania wspieraliśmy podobnymi nagrodami, to uczniowie Centrum Kształcenia Praktycznego w Łęczycy, odbywający zajęcia praktyczne w klasie trzeciej technikum o profilu mechanik pojazdów samochodowych. Wiedza i umiejętności zdobyte dzięki ich łęczyckim nauczycielom sprawiły, że w XIII edycji ogólnopolskiej Olimpiady Techniki Samochodowej dotarli aż do półfinału, który odbył się w dniu 24 marca 2012 r. na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. Na tym wypadło im (tym razem?) poprzestać, ale jest to przecież w krajowej skali lokata bardzo satysfakcjonująca.
Finał odbędzie się 12 maja 2012 r. w siedzibie firmy Robert Bosch w Warszawie, gdzie wszyscy uczestnicy oraz ich nauczyciele otrzymają nagrody indywidualne, a zwycięska ekipa oprócz tytułu Samochodowej Szkoły Roku zdobędzie specjalistyczne wyposażenie warsztatowe.
GG Profits Katalog Sentech Szkolenia przewody Edukacja Wózki widłowe Szkoły plansze dydaktyczne
0 komentarzy dodaj komentarz