strona główna Diagnostyka Nowy tester ContiSys Check
2012-02-01, ostatnia aktualizacja 2012-02-01 15:38

Nowy tester ContiSys Check

Fot. ATE

Fot. ATE

Ten przyrząd diagnostyczny zastąpi na rynku polskim dotychczas oferowany model ContiSys OBD Professional. Utrzymana zostanie natomiast bardzo atrakcyjna i konkurencyjna cena.

Oba wymienione przyrządy są w pełni kompatybilne. Najbardziej zauważalna różnica między nimi polega na tym, że w nowym ContiSys Check zarówno multiplexer, jak i konwerter CAN są wbudowane w urządzenie. Aplikacje działające na ContiSys Check działają także na ContiSys OBD, lecz tylko dopóty, dopóki pamięć starszego modelu będzie w stanie pomieścić kolejne aktualizacje. Obecnie jest ona wykorzystana w 50 procentach, więc nie zestarzeje się zbyt szybko i może obsługiwać nowe aplikacje w najbliższych latach. Nie wszystkie jednak, gdyż np. system TPMS (monitorowanie ciśnienia w kołach) ma już inne wymagania.

Po co ta zmiana?

Trzeba tu wyjaśnić, dlaczego ContiSys OBD Professional został zastąpiony nowszym przyrządem po zaledwie 3 latach obecności na rynku. W zasadzie nie jest on przestarzały. Dysponuje 90 procentami platformy oprogramowania ContiSys Check. Także z punktu widzenia planowanych na przyszłość aplikacji typu FastCheck byłby zupełnie wystarczający. Rzecz w tym, iż Unia Europejska zdecydowała się ostatnio na wprowadzenie prawnego obowiązku wyposażania nowych pojazdów w TPMS.

Czujnik zdalnej kontroli ciśnienia powietrza w oponach (TPMS)

Czujnik zdalnej kontroli ciśnienia powietrza w oponach (TPMS)

Firma Continental jest już od lat ważnym dostawcą systemów TPMS i dlatego zdecydowała się opracować do diagnozowania jego czujników narzędzie łączące funkcjonalność z możliwością uniwersalnej współpracy z podobnymi systemami innych producentów. W rezultacie powstał przyrząd serwisowy oparty na ContiSys OBD, lecz zawierający dodatkowo tzw. moduł częstotliwości. Z uwagi na związane z tym przesłanki techniczne wprowadzono całkowicie nową platformę oprogramowania.

Zastosowania ContiSys Check

Nowy przyrząd może być z powodzeniem wykorzystywany do diagnozowania pojazdów między innymi w następujących przypadkach:

  • przy przyjmowaniu samochodów do naprawy, ponieważ zapewnia sprawne i niezawodne odczytywanie sterowników;
  • podczas przeprowadzania diagnostyki sterowników silników, dzięki możliwości odczytu ponad 20 000 kodów błędów występujących w poszczególnych markach samochodowych;
  • w warsztatach blacharskich – do przywracania ustawień oraz kasowania pamięci błędów w sterownikach poduszek powietrznych i napinaczy pasów;
  • w serwisach hamulców – do obsługi elektrycznych hamulców postojowych, systemów ABS/ESP, jak również MB-SBC;
  • do kontroli i kalibracji systemów monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS);
  • do kalibracji skrzyń przekładniowych VAG DSG;
  • przy kasowaniu zapisów dotyczących okresowej wymiany oleju.

Funkcje i wyposażenie

  • ABS ESP łącznie z MB SBC;
  • poduszki powietrzne i napinacze pasów (SRS);
  • kodowanie wtrysku silników wysokoprężnych common rail;
  • elektryczne hamulce postojowe (EPB) także wraz z podaniem grubości klocka Audi A8 czy np. Škody Superb łącznie z obsługą MB SBC;
  • obsługa: moduły E-OBD: zamrożone ramki, podgląd danych rzeczywistych, kasowanie błędów rzeczywistych i w pamięci sterownika, baza kodów-nazwa;
  • przekładnie (ASG, DSG);
  • urządzenia klimatyzacyjne;
  • czujniki kąta skrętu kierownicy (SAS);
  • układy kontroli ciśnienia w oponach (TPMS) – EOBD, przygotowane dla opcjonalnego modułu częstotliwości TPMS;
  • kasowanie serwisu łącznie z BMW CBS, MB Assyst Plus oraz VAG CAN;
  • planowany jest rozwój opcji serwisowych, takich jak np. kodowanie wtryskiwaczy CR Diesel, TPMS oraz odczytywanie i kasowanie DTC´s w przynajmniej jeszcze jednym systemie.

Aktualizacje

Raz nabyta licencja na oprogramowanie nie traci ważności! Z posiadanego przyrządu ContiSys Check można korzystać bez ograniczeń także bez wprowadzanych aktualizacji. Warto jednak mieć zawsze najnowszą wersję oprogramowania, a do tego wystarczy skorzystanie z opcji internetowego serwisu aktualizacji oprogramowania ContiSys Update Plus.

Z kolei rozwiązanie o nazwie ContiSys online umożliwia użytkownikowi przyrządu pozyskiwanie ze strony internetowej najświeższych informacji, praktycznych wskazówek i dokumentacji technicznej ułatwiającej obsługę urządzenia.

Dodatkowe wiadomości na temat ContiSys Check uzyskać też można za pośrednictwem hotlinii ATE: + 48 728 878889.



Magdalena Wójcik-Klich
Opiekun Rynku - Polska dla Continental Teves AG&Co.oHG



 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2