Polska Izba Paliw płynnych informuje, że w środę, 14 grudnia średnie detaliczne ceny paliw w naszym kraju wynosiły:
Od 9 grudnia bieżącego roku olej napędowy i benzyna zdrożały więc o 1 grosz za litr, zaś ceny autogazu nie uległy zmianie.
Najniższe ceny oleju napędowego odnotowano (podobnie jak tydzień temu) w Białymstoku: za litr tego paliwa płaci się 5,50 złotych (spadek o 1 grosz za litr). W Poznaniu i Bydgoszczy średnia jest wyższa o 5 groszy za litr (bez zmian). Najdrożej (5,67 złotych za litr) płacą właściciele diesli w Rzeszowie (bez zmian). Najbardziej zmieniły się ceny w Łodzi (wzrosły o 3 grosze za litr) i w Opolu (spadły o 2 grosze za litr).
Najtańszą benzynę kupimy w Białymstoku i w Lublinie: kosztuje tam średnio 5,39 złotych za litr (oznacza to spadek ceny w Białymstoku o 1 grosz za litr i brak zmian w Lublinie). W Opolu i w Olsztynie kierowcy płacą 5,41 złotych za litr (odpowiednio: spadek o 3 grosze za litr i bez zmian). Najdrożej tankowanie wypada w Katowicach (5,52 złotych za litr; wzrost o 2 grosze za litr) i w Rzeszowie (5,51 złotych za litr; bez zmian). Do największej zmiany cen detalicznych benzyny doszło w Łodzi (wzrosła o 4 grosze za litr) i w Opolu (spadła o 3 grosze za litr).
Najtańszy autogaz mają kierowcy w Krakowie: średnia cena LPG wynosi tam 2,78 złotych za litr (podobnie jak w ubiegłym tygodniu). W Opolu trzeba płacić 2,81 złotych za litr LPG (bez zmian), a najdrożej jest w Poznaniu (2,94 złotych za litr; bez zmian) i w Zielonej Górze (2,92 złotych za litr; wzrost o 2 grosze za litr). Najbardziej zmieniły się ceny w Łodzi, wzrastając o 3 grosze za litr.
Da się zauważyć spadek cen minimalnych oleju napędowego i autogazu – odpowiednio o 5 groszy (do 5,39 złotych za litr) oraz o 3 grosze (do 2,59 złotych za litr). Ceny maksymalne się nie zmieniły – wynoszą 5,74 za litr oleju napędowego i 2,99 złotych za litr LPG. Wzrastają za to minimalne i maksymalne ceny benzyny: z 5,26– 5,57 złotych za litr w ubiegłym tygodniu do 5,29–5,59 złotych za litr obecnie. Biopaliwo na stacjach koncernu PKN Orlen jest sprzedawane w tej samej cenie co olej napędowy.
Jeśli chodzi o ceny hurtowe, to PIPP prognozuje, że w najbliższym czasie należy spodziewać się ceny Pb95 w granicach 5,32–5,55 złotych za litr, a oleju napędowego – od 5,40 do 5,63 złotych za litr; autogaz ma kosztować od 2,75 do 2,90 złotych za litr.
PKN Orlen podniósł hurtowe ceny Pb95 o 73 złote za metr sześcienny (a Pb98 – o 77 złotych za metr sześcienny) i cenę oleju napędowego o 26 złotych za metr sześcienny (w tym olejów Arktyczny 2 i B100). Cena oleju napędowego grzewczego Ekoterm Plus spadła o 6 złotych za metr sześcienny. Ceny netto w płockiej rafinerii wynoszą:
Wraz z podatkiem VAT (w wysokości 23%) litr paliwa kosztuje:
Ceny benzyny osiągnęły zatem znowu rekordowy poziom.
Lotos podniósł o 63 złote za metr sześcienny hurtowe ceny benzyn oraz obniżył o 4 złote za metr sześcienny ceny oleju napędowego (w tym I Z-40 i B100). O 37 złote za metr sześcienny wzrosła cena oleju napędowego grzewczego Lotos Red. Ceny netto w rafinerii gdańskiej to:
W przeliczeniu na ceny brutto otrzymujemy:
0 komentarzy dodaj komentarz