strona główna Nowości rynkowe Jak wybrać odbiornik GPS?
2011-11-03, ostatnia aktualizacja 2011-11-03 08:17

Jak wybrać odbiornik GPS?

Nawigacja

Rikaline

Nawigacja

Moduły nawigacji satelitarnej z odbiornikami GPS są już montowane nawet w telefonach komórkowych. Aby wybrać nawigację odpowiednią do własnych potrzeb trzeba dowiedzieć się, co wpływa na jej jakość i wygodę użytkowania. W podjęciu decyzji pomogą specjaliści firmy Rikaline – producenta systemów śledzenia satelitarnego. Przygotowali oni kilka rad związanych z odbiornikami GPS.

Wybór urządzenia zależy od tego, do jakich celów będzie się je wykorzystywać. Nawigacje dzielą się na samochodowe oraz turystyczne – a każda z nich korzysta z map innego typu. Nawigacja samochodowa bazuje na mapach drogowych. Modele turystyczne pokazują natomiast mapy topograficzne, na których oprócz współrzędnych geograficznych widzimy informacje dotyczące ukształtowania terenu. Warto zatem sprawdzić, jakie formaty obsługuje odbiornik GPS. 

W nawigacji drogowej stosuje się mapy wektorowe; sprzęt dla pieszych korzysta z map rastrowych i/lub zdjęć satelitarnych. Na obszarach trudnych do przebycia warto mieć możliwość korzystania z kilku różnych map równocześnie. W takim przypadku urządzenie porównuje dane z kilku źródeł, a w rezultacie zwiększa się precyzja  pomiarów.

Istotnym elementem jest żywotność baterii lub pojemność akumulatora. Urządzenia z dużymi wyświetlaczami muszą być zwykle doładowywane co 6 – 8 godzin. Mniejsze modele pracują na pełnej baterii nawet cztery razy dłużej.  Akumulatory przydają się wtedy, gdy mamy je jak doładować. Jeżeli jednak nie możemy ich nigdzie podłączyć, lepszy jest sprzęt zasilany wymiennymi bateriami AA/AAA.

Najczęściej spotyka się nawigacje z ekranami o przekątnej od 3 do 5 cali. Mniejsze modele są lepsze podczas wycieczek rowerowych lub pieszych, a większe i cięższe bardziej nadają się dla motocykli, samochodów lub jachtów. Ekran dotykowy powinien być wystarczająco czuły, aby reagował na dotyk palców w rękawiczkach.

Zwróćmy też uwagę na wytrzymałość nawigacji. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku sprzętu turystycznego. Urządzenia powinny mieć solidne obudowy. Nawigacja GPS jest stale narażona na wstrząsy, uderzenia albo zamoknięcie. Modele przeznaczone do montowania w samochodzie czy motocyklu trzeba kupować wraz uchwytami zapewniającymi stabilność.



Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2