Sprzedawane przez firmę Rikaline lokalizatory GPS to niewielkie urządzenia, które pozwalają określić dokładną pozycję samochodu i przekazać ją za pośrednictwem satelity. Sprzęt tego typu zazwyczaj umieszcza się w dyskretnym miejscu – pod tapicerką, w obudowie lusterek albo w kolumnie kierownicy. Złodziej nie wie wówczas, że pojazd jest śledzony, a właściciel lub policja ustalają pozycję auta korzystając z komputera podłączonego do Internetu.
Specjaliści firmy Rikaline wymieniają najważniejsze cechy lokalizatorów GPS, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając konkretny model. Urządzenie musi mieć jak najmniejsze rozmiary – łatwo je wówczas ukryć we wnętrzu samochodu. Obudowa lokalizatora powinna być wytrzymała i odporna na wstrząsy. Zasilająca sprzęt bateria powinna mieć jak największą pojemność i dać się doładować w dowolnej chwili. Odbiornik GPS musi być dokładny, a częstotliwość przekazywania komunikatów o pozycji auta – jak największa.
Istotne jest również oprogramowanie lokalizatora. Współczesne modele pozwalają zaznaczać na mapie obszar, po przekroczeniu którego jest uruchamiany alarm. Lokalizatory potrafią też przesyłać informacje nie tylko za pośrednictwem Internetu, ale także sieci komórkowych (w tym ostatnim przypadku trzeba się zwykle liczyć z koniecznością opłacenia abonamentu).
Bardziej zaawansowane lokalizatory współpracują z innymi systemami zabezpieczeń i umieją na przykład uaktywnić immobiliser. W efekcie użytkownik bądź policja mogą nie tylko monitorować auto, ale również zdalnie je unieruchomić (wysyłając zazwyczaj odpowiednią wiadomość SMS).
Komenda Główna Policji informuje, że w pierwszym półroczu w Polsce wszczęto 7827 postępowań karnych w sprawach kradzieży samochodów. Warto się więc zastanowić nad nabyciem lokalizatora GPS, porównując ceny takich urządzeń z ceną auta – nawet wtedy, gdy jeździ się popularnym i w miarę tanim samochodem.
0 komentarzy dodaj komentarz