Przedsiębiorcy wytwarzający odpady oraz gospodarujący odpadami mają obowiązek uzyskania wpisu do rejestru BDO. Niestety wiele firm nie zdaje sobie z tego sprawy albo go bagatelizuje. Należy przypomnieć, że jeśli nie dopełnią tej formalności, mogą im grozić poważne konsekwencje.
BDO, czyli Baza Danych Odpadowych
Jest to powszechnie używany skrót oznaczający bazę danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Rejestr BDO dla każdego z 16 regionów kraju prowadzą odpowiedni marszałkowie województw. Wykorzystują w tym celu stworzony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska portal bdo.mos.gov.pl.
Portal BDO przeznaczony jest do monitorowania tego, co się dzieje z odpadami w Polsce. Za jego pomocą przedsiębiorcy realizują obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów.
Na czym polega obowiązek wpisu do BDO?
Co do zasady rejestracja w BDO jest obowiązkowa dla każdego przedsiębiorcy wytwarzającego odpady, które nie są zwykłymi śmieciami komunalnymi. Firmy, które rejestrują się w systemie otrzymują indywidualny numer BDO i muszą go używać przy wszystkich swoich działaniach związanych z gospodarką odpadami. Dzięki temu wszystkie transakcje przekazania odpadów są łatwe do zidentyfikowania. Ułatwia to zwalczanie takich problemów, jak dzikie wysypiska oraz nielegalna utylizacja odpadów, przeprowadzana w sposób szkodliwy dla środowiska albo niebezpieczny dla otoczenia.
Rejestracji powinno się dokonać jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Jeśli obowiązek ten został przeoczony przed rozpoczęciem prowadzenia firmy, trzeba ten brak jak najszybciej uzupełnić. Nie ma kar za złożenie wniosku po terminie. Wysoka kara może jednak zostać nałożona za brak rejestracji. Jeśli nie zarejestrowałeś jeszcze firmy w BDO, możesz powierzyć to zadanie ekspertom za pośrednictwem strony www.bio-service.pl.
Kto musi uzyskać wpis do rejestru?
Wpis do rejestru BDO muszą posiadać wszystkie firmy, które wytwarzają odpady (niezależnie od wielkości) lub nimi gospodarują. Obowiązek obejmuje również przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek krajowy produkty w opakowaniach, pojazdy, oleje, smary, opony, baterie bądź akumulatory, a także sprzęt elektryczny i elektroniczny; obejmuje także producentów oraz importerów opakowań.
Warsztaty samochodowe i motocyklowe, zakłady wulkanizacyjne oraz sklepy motoryzacyjne – jako wytwórcy odpadów – muszą uzyskać wpis do rejestru BDO, aby legalnie działać na rynku. Przeprowadzenie całej procedury nie musi spoczywać bezpośrednio na ich barkach. Mogą to zlecić specjalistom w obszarze prawa ochrony środowiska przy wykorzystaniu platformy Bio Service.
Jakie podmioty nie podlegają obowiązkowi uzyskania wpisu w BDO?
Prawo przewiduje pewne wyjątki od obowiązku rejestracji w BDO. Zwolnione są z niego z niego podmioty, które:
Wyjątek wspomniany w ostatnim punkcie dotyczy podmiotów, które wytworzyły stosunkowo niewielką ilość konkretnie określonych rodzajów odpadów. Są one jednoznacznie wskazane w ministerialnym rozporządzeniu. Akceptowalne ilości są – z punktu widzenia warsztatu – naprawdę niewielkie. Na przykład, dla opakowań zanieczyszczonych substancjami niebezpiecznymi (kod odpadu 15 01 10*1)) oraz zużytych olejów (kod odpadu 13 008*2)) limit ten wynosi tylko 20 kg rocznie.
Czy muszę ponieść opłatę rejestrową?
Wytwórcy odpadów, w tym warsztaty motoryzacyjne, nie wnoszą żadnej opłaty. Obowiązuje ona jednak określone grupy przedsiębiorców (wynosi 300 zł, mniej płacą mikroprzedsiębiorcy – 100 zł). Należy ją wnieść na konto urzędu marszałkowskiego w województwie, w którym prowadzi się działalność. Opłacie rejestrowej podlegają przedsiębiorcy:
Jak złożyć wniosek o wpis do rejestru?
Wniosek można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną na stronie bdo.mos.gov.pl.
Aby to zrobić, należy mieć aktywny Profil Zaufany (można go założyć w bankowości elektronicznej wielu banków) oraz opłaconą już opłatę rejestrową, jeśli jest wymagana (przy wypełnianiu wniosku trzeba dołączyć potwierdzenie przelewu).
Czy ktoś może wypełnić wniosek o wpis do BDO za mnie?
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wniosek wypełnili w imieniu firmy specjaliści z obszaru prawa ochrony środowiska. Warsztaty motoryzacyjne, sklepy z częściami lub zakłady wulkanizacyjne mogą zlecić taką usługę na stronie www.bio-service.pl.
Platforma Bio Service pozwala również na zamówienie usługi rocznej kompleksowej obsługi systemu BDO, w której zawarte są m.in. uzupełnianie ewidencji odpadów oraz przygotowywanie corocznych obowiązkowych sprawozdań o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu nimi.
0 komentarzy dodaj komentarz